Top News – Zbulime mbi ADN-në e Neandertalit / Nobeli i Mjekësisë i shkon një shkencëtari suedez
03/10/2022 15:12

Shkencëtari suedez, Svante Paabo, ka fituar Çmimin Nobel për Mjekësi, për shkak të zbulimeve të lidhura me evolucionin njerëzor. Ky çmim, ndër më prestigjiozët në botën shkencore, është ndarë nga Asambleja për Nobel e Institutit Karolinska në Suedi dhe ka vlerën e 900.357 dollarëve amerikanë. Me Nobelin për Mjekësi nis sezoni i ndarjes së çmimeve Nobel në fusha të ndryshme, përfshirë atë për paqe, letërsi, fizikë, kimi dhe ekonomi. “Ai ka mbetur pa fjalë, ka qenë shumë i lumtur”, ka thënë Thomas Perlmann, Sekretari i Komitetit të Nobelit në fushën e mjekësisë, i cili ia ka kumtuar Paabos lajmin. “Ai më ka pyetur nëse mund të ndante lajmin me dikë, nëse mund t’i tregonte dikujt, dhe unë i thashë se është në rregull. Ai ka qenë tej mase i gëzuar për këtë çmim”. Paabo, djali i biokimistit, Sune Bergström - po ashtu fitues i Çmimit Nobel - është vlerësuar për transformimin e studimit të origjinës njerëzore, duke krijuar qasje tjera që mundësojnë analizimin e ADN-së nga gjurmët arkeologjike dhe paleontologjike. Në mesin e studimeve të tij përfshihet edhe ajo e një gjeni të neandertalëve, që shpërfaq lidhjen mes qenieve njerëzore që nuk ekzistojnë më dhe njeriut të ditëve të sotme.

Top Channel/ Nisin arrestimet, bllokon tubimet në Shangai pas protestave kundër kufizimit të lirive
28/11 22:03
Top Channel/ Urimi nga SHBA: Krenarë për ju! Biden: SHBA mbështet Shqipërinë në anëtarësimin në BE
28/11 20:06
Top News – Babai vret vajzën, nuk pranoi të martohej!/ I kishte gjetur për bashkëshort 1 të moshuar
28/11 20:00
Top News – Biografia e re e Mbretëreshës Elizabeth/ Zbulohen detaje mbi mendimin për Meghan Markle
28/11 19:07
Top News – Banda e ‘skifterëve’ shqiptarë në Greqi/ Në pranga tre të rinj, zbardhen 51 grabitje
28/11 18:41
Top News – Goditja e radhës e hakerave iranianë/ Publikohen patentat e mbi 1 mijë shqiptarëve
28/11 18:17
Top News – Kërkesa e deputetëve konservatorë/ Thirrje për kthimin e menjëhershëm të shqiptarëve
28/11 18:14
Top News – Skandali i reklamës së Balenciaga/ Kim Kardashian thyen për herë të parë heshtjen
28/11 18:11
Top News – Turqia, ‘gjithë inatin’ me Suedinë / Bisedime të reja për anëtarësimin në NATO
28/11 17:55
Top News – Britania nuk ka më mjekë / Me mijëra më pak, faji është i Brexitit
28/11 17:25
Top News – Turqia, gati për ‘pushtimin’ e Sirisë/ Përgatit forcat tokësore, operacion kundër kurdëve
28/11 17:25
Top News – Avioni ‘ngec’ në linjat elektrike / Majë shtyllës, 33 m mbi tokë, shpëtohen pasagjerët
28/11 16:58
Top News – Lukashenko ka frikë se do të helmohet! ’Në listën e zezë të Putinit’, nuk hyri në luftë
28/11 16:47
Top News – Shpërthen vullkani më i madh në botë / Alarmi në nivelin e kuq, llava kërcënon Hawaiin
28/11 16:12
Top News – E premtja e zezë, ‘nami’ në SHBA / 9.12 miliardë dollarë blerje vetëm online
28/11 16:12
Top Channel/’ Kupon për kulturën’, qeveria gjermane propozon nismën e vecantë për të rinjtë
28/11 16:01
Top Channel/ Policia e Xi dhunon gazetarin e BBC, vazhdojnë protestat në Kinë
28/11 16:00
Top News – Dhjetori i festave magjike në botë/ Vendet më të veçanta që duhen vizituar
28/11 15:46
Top News – Pasuria e familjes mbretërore të Katarit/ E zhytur në luks! Avionë, jahte e rezerva nafte
28/11 14:42
Top News – ‘Drita e shkretëtirës’, operacioni i Europol/49 arrestime, 6 bosë kokaine kapen në Dubai
28/11 14:17