Top News – Xi Jinping paralajmëron Biden/ Nëse vijon si Trump, rrezikon luftë të re të ftohtë
26/01/2021 12:39

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka lëshuar një paralajmërim për Joe Biden duke thënë se ai rrezikon një luftë të re të ftohtë nëse do të vazhdojë me politikat proteksioniste të paraardhësit të tij, Donald Trump. Në një fjalim në forumin ekonomik botëror të davosit, që po mbahet online, Xi kërkoi një qasje shumëpalëshe për zgjidhjen e krizës ekonomike të shkaktuar nga koronavirusi dhe tha se pandemia nuk duhet të përdoret si justifikim për të përmbysur globalizmin në favor të “shkëputjes dhe izolimit”. Xi nuk e përmendi shprehimisht Biden dhe as SHBA në fjalimin e parë të tij që kur Donald Trump ka shtëpinë e bardhë, javën e kaluar, por bëri të qartë se kina nuk do të diktohej nga Uashingtoni. “Ndërtimi i qarqeve të vogla, fillimi i një lufte të re të ftohtë, kërcënimi apo frikësimi i të tjerëve, distancimi, pengimi i furnizimeve apo sanksionet, krijimi i izolimit dhe armiqësive, do ta shtyjë botën në ndasi të thella e madje edhe në konfrontim”, tha ai. Asnjë problem global nuk mund të zgjidhet nga një vend i vetëm, – tha ai, duhet të ketë një aksion global, një reagim global dhe bashkëpunim global. Biden për momentin nuk ka treguar sinjale se do të zbusë qëndrimin e ashpër të mbajtur nga Trump drejt Pekinit dhe pritet të shpallë politikën e tij “Bli mallra amerikane” për të nxitur prodhimin në vend.

Edhe Lezha mbulohet nga mjegulla, krijohet vështirësi në qarkullim
26/02 22:53
Edhe Fieri mbulohet nga mjegulla, krijohet vështirësi në qarkullim
26/02 22:52
Top News – Atentat shqiptarit në mes të Athinës/ Merret peng taksia, por harrohet ‘prova’ kyçe
26/02 22:34
Top News – Deviral në Shqipëri/ Suplementi që ndihmon kundër covid 19
26/02 22:31
Durrësi mbulohet nga mjegulla, vështirësi në lëvizje
26/02 22:29
Top News – Një vit pas rastit të parë me covid 19/ Pandemia vazhdon, masa të reja per kakavijën
26/02 22:12
Mjegulla mbulon Durrësin
26/02 22:06
Top News – Fleta e votimit/ KQZ miraton përmasat, edhe në varësi të kandidatëve
26/02 20:14
“Deviral” në Shqipëri/ Suplementi që ju ndihmon në përballimin e situatës
26/02 19:50
Covax do na sjellë 14 mijë vaksina/ Manastirliu: Javën tjetër mbërrijnë vaksinat nga Pfizer
26/02 19:37
Top News – Rritet sërish numri i viktimave/ 916 të infektuar me covid, 625 të shtruar
26/02 18:36
Top News – Karriera e Forcave të Armatosura/ Presidenti Meta i kthen kuvendit ligjin
26/02 18:35
Top News – Qeveria t’i rimbursojë urgjent! Meta: Qytetarët në borxh nga kura e covid-it
26/02 18:21
Top News – Nuk përballojnë dot qiranë/ Ja 30 familjet që do të përfitojnë bonus
26/02 18:12
Top News – Punësimi i infermierëve të rinj/ Caktohen data e provimit për 2800 kandidatë
26/02 18:11
Top News – Bilanci i vaksinave anti covid/ Lajm i mirë për fillimin e muajit mars
26/02 18:07
Top News – Aksidenti fatal në Vlorë/ Furgoni përplas për vdekje 7 vjeçaren
26/02 17:14
Top News – Mosmbajtja e maskes ndëshkon sërish/ Policia gjobit 997 qytetarë që nuk zbatuan masat
26/02 17:14
Top News – Veliaj-PD po kopjon keq/ ‘Kanë në program ato që ne tashmë i kemi bërë’
26/02 16:56
Top News – Materniteti i ri i Beratit/ Manastirliu-do të jetë gati brenda vitit
26/02 16:43