Top News – Vuçiç: Paktet me Kosovën duhet të zbatohen!
29/09/2020 14:40

Presidenti serb Aleksandar Vucic u shpreh se të gjitha marrëveshjet me Kosovën, të nënshkruara në Bruksel, duhet të zbatohen, por jo “në përputhje me rregulloret e Kosovës”, sepse, sipas tij, “nëse gjithçka shikohet në këtë mënyrë, që të jetë në përputhje me rregulloret e Prishtinës ose Beogradit dhe të mos ndryshohet asgjë”, atëherë “është e pamundur të arrihet ndonjë kompromis”. Vuçiç i bëri këto komente duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në Beograd nëse e konsideron sinjal të mirë deklaratën e zëdhënësit të Qeverisë gjermane, Steffen Seibert, se gjithçka që është nënshkruar më 2013 dhe 2015 duhet të realizohet dhe se Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të zbatohet me rregulloret e Prishtinës. Kreu i shtetit serb u shpreh se në Bruksel nuk është diskutuar për zbatimin në bazë të rregulloreve, sepse në atë rast, negociatat, sipas tij, nuk do të ishin të nevojshme. “Kemi negociuar, sepse jo gjithçka është në përputhje me rregulloret. Mesazhet e Prishtinës shpesh nuk janë të qarta për mua, sepse nuk janë racionale”, tha ai. Formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është parashikuar në Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013, të arritur në dialogun Kosovë-Serbi, por Gjykata Kushtetuese e Kosovës konstatoi më vonë se parimet për të nuk janë në përputhje me Kushtetutën e vendit.

Top News – Maqedoni e veriut/ 627 raste të reja dhe 15 viktima
27/10 21:46
Top News – Pandemia në Rajon/ Kosova pa ndryshim, shpërthen Bosnja
27/10 17:38
Top News – Incident në Egje/ Anija greke ndahet në gjysmë
27/10 13:12
Top News – Greqia me masa shtesë/ Shtyhet mbyllja e kufirit shqiptar
26/10 13:13
Tensionet në kulm/ Greqia, note proteste Ankarasë
25/10 17:20
Marrëveshja e detit/ Dendias: Për sa kohë ka vullnet, procesi nuk do të jetë problem
25/10 17:19
Top News – Prishtina për covid 19/Shumë raste se shtuam testet
24/10 12:03
Agimi i artë, arrestohen 36 anëtarë/ U dënuan në gjykimin e partisë në Athinë
23/10 12:22
Top News – Mirëdita, Dobar Dan/ Festivali: Mes forcash policore!
22/10 22:05
Top News – Greqia, rekord rastesh/ Dy rajone vendosen në karantinë
21/10 22:01
Top News – `Çmendet` bilanci i covid/ Maqedonia e veriut, 12 vdekje
21/10 19:40
Top News – Organizatat ndërkombëtare/ Hoti-ne po i vazhdojmë përgatitjet
21/10 17:20
Top News – Maqedoni e Veriut/ Hyjnë në fuqi masat e reja
21/10 14:10
Top News – Tirana dhe Athina/ DW a do të arrihet më në fund ujdia
20/10 19:25
Top News – Zyrë në Beograd/ Hapi i ministrisë ruse të mbrojtjes
20/10 19:23
Top News – Mediat Greke, Haga/ Ok për ne, problem mbetet Turqia
20/10 19:18
Top News – 12 viktima nga Covid/ Maqedonia e Veriut, masa të forta
19/10 18:05
Top News – Zgjedhjet presidenciale/ Qipro e Veriut, fiton nacionalisti
19/10 14:36
Top News – Maqedonia e Veriut/ Covid, 10 viktima e 428 raste
18/10 20:10
Top News – Ekspertet për Lajcak/ `Presion vetëm Kosovës, jo Serbisë`
18/10 15:55