Top News – Vrasja e mësuesit/ Franca mbyll xhaminë në Paris
20/10/2020 21:06

Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin urdhëroi mbylljen e një xhamie në verilindje të Parisit në vazhdën e masave që po merren në vend pas sulmit makabër të disa ditëve më parë, kur një mësuesi iu pre koka jashtë shkollës së tij sepse kishte treguar në klasë karikatura të profetit Muhamed. Vrasja e 47 vjecarit Samule Paty ngjalli indinjatë të madhe në Francë e vuri në lëvizje autoritetet që bastisën disa shtëpi e arrestuan një sërë personash. Sulmuesi I mësuesit, një 18 vjecar me origjinë cecene, u qëllua për vdekje nga policia. Vetëm pak ditë përpara ngjarjes së rëndë, Xhamia e Madhe e Pantin kishte shpërndarë një video në faqen e saj në Facebook ku denonconte gjestin e mësuesit të kthyer paskësaj në viktimën e sulmit tronditës. Ministria e Brendshme franceze njoftoi se duke nisur nga e mërkura, xhamia, e cila ka rreth 1,500 besimtarë, do të qëndrojë e mbyllur për gjashtë muaj. Mbyllja ka për qëllim “parandalimin e akteve të terrorizmit", thuhet në njoftimin zyrtar. Ministri francez I arsimit, Jean-Michel Blanquer deklaroi se Paty u martirizua për shkak të profesionit të tij dhe pas vdekjes do t`I jepet titulli më I lartë në vend, Legjioni I Nderit.

Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46
Top News – Greqi, 87 viktima/ Covid, mbi 2 mijë raste të reja
25/11 22:32
Top News – Në Itali, ditë e zezë/ 722 viktima në 24 orët e fundit
25/11 19:02
Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11 17:09
Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11 16:06
Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11 15:41
Top News – Zyrtarët rusë në alarm/ Pengohet sulmi i ISIS-it në Moskë
25/11 14:04
Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11 14:04
Top News – Frikë në Berlin, makina përplaset me rrethimin e zyrës së Merkelit
25/11 13:45
Top News – Dhimbja e Meghan Markle-it/ Dukesha humbi fëmijën e dytë
25/11 12:58
Top News – Biden bën deklaratën e fortë: SHBA gati të përballet me kundërshtarët
25/11 12:52
Top News – Gjermania shtrëngon masat “për të shpëtuar” festat e fundvitit
25/11 11:41
Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11 10:57
Greqi, 101 viktima në 24 orë/ Mitsotakis: Sistemi shëndetësor ka punuar në limite dhe ka duruar
24/11 22:40
Top News – Itali, 853 të vdekur/ Konfirmohen 23,232 raste të reja
24/11 22:35
Top News – Për herë të fundit/ Melanie pret pemën e krishtlindjeve
24/11 22:29
Top News – Babagjyshi me maskë/ Çokollatat unike në Hungari
24/11 21:13
Top News – Marrëveshja e Dejtonit/ 25 vjet pas masakrave në Bosnje
24/11 21:10