Top News/ Vota e emigrantëve, KQZ bën propozimet, PS pro votimit me postë
22/05/2024 22:50

Grupi I dialogut u mblodh pasditen e të mërkurës për të diskutuar prë votën e diasporës. Ilirijan Celibashi u bë pjesë e diskutimeve ndërsa bëri dhe propozimet e KQZ se si parashikon të identifikojë emigrantët që duan të shprehin vullnetin e tyre të votës pa qenë fizikisht në Shqipëri. KQZ propozon një sistem online që do jetë I aksesueshëm përmes një aplikacioni që do të shkarkohet në telefona. Verifikimi sugjerohet që të bëhet përmes skanimit të letërnjoftimit me fytyrën e votuesit përmes aplikacionit “Face ID’. Çështja e dytë që u diskutua është dhe forma se si do të shprehet ky vullnet, ku paraprakisht Komisioneri Ilirjan Celibashki kërkon që fleta e votimit të gjenerohet nëpërmjet portalit të KQZ dhe pas votimit fleta të dërgohet ose elektronikisht ose me postë, peër të evituar votimin e shumëfishtë, kqs thotë se kodet do të jenë unikë për ccdo votues. Ndërkohë Dmaina Gjiknuri nga radhët e PS është më shumë për voitimin klasik, atë me postë.

Top News/ Veliaj takim me strukturat e PS në zonën e Astirit: Nuk harrojmë asnjë premtim
18/06 18:35
Top News/ Berisha nuk dorëzohet/ Beteja për non gratan, ish kryeministri-Nuk ka përfunduar!
18/06 16:48
Top Channel/ Berisha sulmon institucionet britanike: Dënim pa prova! Dëshmi shkelmi i Fation Dautit
18/06 15:42
Top Channel/ Vendim për Berishën/ Ka kërkuar ndryshimin e masës së sigurisë në Gjykatën e Apelit
18/06 12:35
Top Channel/ Hasani në Athinë: Anëtarësimi në BE thelbësor për stabilitetin e Evropës
18/06 11:24
Top News/ Basha u përgjigjet akuzave: Sali Berishës i duhet vula për të përdorur demokratët
17/06 16:14
Top News/ ‘E kam gati kallashnikovin’ / Meta ‘shpjegon’ deklaratën e bërë nga Roskoveci
17/06 16:10
Top Channel/ Sulmi i radhës! Nën hetim me bashkëshorten për pasurinë, Meta i shfryn Dumanit
17/06 15:39
Top Channel/ “Merrni armën”, justifikimi i Metës: Ka rënë shteti!
17/06 15:34
Top Channel/ Meta sulmon SPAK: Nën drejtimin e Dumanit, parti e jashtëligjshme prokurorësh
17/06 15:34
Top Channel/ Meta prezanton zëdhënësen e re: Ka eksperiencën për të paraqitur qëndrimet e PL
17/06 15:33
Top News/ Berisha-Britanikët të korruptuar/ Reagimi pas vendimit që la në fuqi shpalljen ‘Non Grata’
17/06 14:51
Top News/ Godinat e reja tek ‘5 Maji’ pas tërmetit/ Veliaj- Në shtator është gati lagjja e re
17/06 14:07
Top News/ Beleri, tjetër rekurs në Gjykatën e Lartë/ ‘U burgosa me dëshmi penaliteti të falsifikuar’
17/06 14:06
Top News/ Flamur Noka sulmon Dumanin dhe zbulon 2 skenare I marrë peng, lufton vetëm opozitën
15/06 15:32
Top News/ Sekretari i Përgjithshëm i PD- Sali Berisha shpëtoi vendin, po të mos ishte ai
15/06 15:27
Top News/ Flamur Noka akuza Ramës- I lidhur me Sinaloan, ia dolëm të marrim flamurin e rrëmbyer
15/06 15:26
Top News/ As vula nuk i bashkon ende demokratët/ Bardhi- Mos besoni përrallat me rekurs!
15/06 15:25
Top News/ ‘3 synimet e Ramës në 3 mandate’, Gazment Bardhi thirrje socialistëve
15/06 15:24
Top News/ Gazment Bardhi ironizon Lulzim Bashën- Përralla me rekurs, mos e dëgjoni
15/06 15:23