Top News/ ‘Vjen’ i besuari i Ajatollahut / Pasuesi i Raisit…kush është Mohammad Mokhber
20/05/2024 13:50

Me vdekjen e papritur të presidentit iranian Ebrahim Raisi në një aksident me helikopter të dielën, zëvendëspresidenti i parë i Iranit ka zënë rolin vakant, të paktën tani për tani. Si president në detyrë sipas kushtetutës së Republikës Islamike, Mohammad Mokhber, 68 vjeç, do të formojë një këshill prej tre personash, së bashku me kryetarin e parlamentit dhe kreun e gjyqësorit, që do të organizojë zgjedhje të reja presidenciale. Ndërsa mbetet e paqartë në planin afatgjatë se kush do ta zëvendësojë Raisin kushtetuta përcakton se zgjedhjet duhet të mbahen brenda 50 ditëve nga vdekja e presidentit. I lindur më 1 shtator 1955, Mokhber është sanksionuar më parë nga perëndimi për 'aktivitete bërthamore' dhe gjithashtu konsiderohet se ai është personi që ka rënë dakord të furnizojë Rusinë me një arsenal vdekjeprurës dronësh për ta ndihmuar në pushtimin e Ukrainës. Ashtu si Raisi, Mokhber shihet si i afërt me Khamenei-n, i cili ka fjalën e fundit në të gjitha çështjet e shtetit dhe që të hënën e ngarkoi Mokhber-in të organizojë zgjedhjet. Ai u bë nënkryetar i parë në 2021 kur Raisi u zgjodh president pas zgjedhjeve që konsiderohet nga perëndimi se u orkestruan me kujdes.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53