Top News – Vizat shqiptare për të tretët/Ekstremistët ngrenë shqetësime në Bruksel
28/03/2023 11:37

Eurodeputetët e Parlamentit Europian kanë ringritur shqetësimin e skemës së vizave të Serbisë dhe Shqipërisë, të cilat sipas tyre aplikojnë regjim të zbutur, ose pa viza me vende të treta duke shkelur marrëveshjet që kanë nënshkruar me BE-në. Jordan Bardella, eurodeputet i së djathtës franceze kërkon nga Komisioni që të marrë masa shtrënguese ndaj Serbisë dhe Kosovës për të sjellë politikat e vizave në përputhje me ato të BE-së. Sipas tij, në skemat e lëvizjes së lirë që aplikojnë Serbia dhe Shqipëria përfshijnë vende të treta, si Rusia, Egjipti dhe shtete të tjera arabe dhe aziatike për të cilat BE aplikon regjim të përforcuar vizash. Në përgjigjen që Komisioni i kthen eurodeputetit francez, thotë se Shqipëria vijon të përmbushë kriteret e lëvizjes pa viza në zonën Shengen, por thekson se politikat e tyre me vende të treta nuk është plotësisht në përputhje me ato të BE-së.

Top Channel/ Makinat përplasen me njëra-tjetrën! Dëmtohen rëndë pesë persona, mes tyre një e mitur
03/06 22:40
Top Channel/ E rëndë në Tiranë, 7-vjeçari viktimë nga përplasja e dy mjeteve
03/06 21:30
Top Channel/ E rëndë në Tiranë! Përplasen dy mjete, ndërron jetë 6-vjeçari që ndodhej në rrugë
03/06 21:10
Top Channel/ Plagosi me thikë dy persona, arrestohet 52-vjeçari në Sarandë
03/06 20:04
Top Channel/ Më pak vdekje nga tumoret! Ulen me 5.7 % por janë shkaku i tretë i fataliteteve
03/06 19:55
Top Channel/ Turi i falenderimeve/ Veliaj: “Akti më i madh patriotik është që Tirana të ecë përpara
03/06 19:50
Top Channel/ Fundjava e parë e verës/ Në Velipojë moti nuk pengon plazhin
03/06 19:46
Top Channel/ Rama përkrah Borrell për zgjedhjet në veri: Kurti të mos vazhdojë me planin absurd
03/06 19:40
Top Channel/ “Harta” e kokainës në Tiranë! Po tregtohet më shumë drogë, shtohen sasitë e kapura
03/06 19:36
Top News – Arrestimi te Shëndetësia / Kritika e PD-SPAK të mos bëhet mburojë e korrupsionit
03/06 19:30
Top Channel/ Rama në Eparkinë Arbëreshe të Ungrës: Arbëreshët kanë ruajtur identitetin në shekuj
03/06 18:53
Top News – Rama mesazh Kurtit dhe Vuçiç/ ‘Zgjidhin konfliktin para se të merren masa’
03/06 18:14
Top News – Sherri banal gati kthehet në tragjedi/ Dy të plagosur me thikë në Sarandë
03/06 18:14
Top News- Kryeministri viziton arbëreshët/ Pritet nga zyrtarët e lartë dhe banorët e zonës
03/06 18:12
Top News – Tragjedi në familjen shqiptare/ Vritet i riu në Itali, i dyshuar vëllai 18-vjeçar
03/06 18:11
Top News- Shqiptarët dorëzojnë pasaportat/ Shqetësues shifrat e lënies së shtetësisë
03/06 15:48
Top News – ‘Tkurret’ popullsia në Shqipëri/ Në Janar 31 mijë banorë më pak se një vit më parë
03/06 15:42
Top Channel/ Rradhimë, në mes të ditës, fadroma hedh inerte në det
03/06 15:40
Top News – Shpejtësi deri në 230 km në orë/ Mbi 2000 gjoba, pezullohen 120 patenta
03/06 15:39
Top News – Tekat’ e SPAK-ut me biznesin / Të njëjtat akuza, dy qëndrime të ndryshme
03/06 15:39