Top News – Virusi afrikan, Londra/ Bllokon udhëtimet nga Afrika
24/12/2020 11:14

Virusi i ri afrikan ka ngjallur shqetësime të mëdha, sidomos në Britaninë e Madhe, të përballur sakaq me një variant tjetër të Sars Cov 2. Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock njoftoi se po bëhen të gjitha përpjekjet për të frenuar këtë version të ri të virusit, përfshirë kufizimet e udhëtimit nga Afrika e Jugut. “Kemi diktuar në Britani dy raste të këtij varianti dhe janë që të dy persona që kanë udhëtuar drejt Afrikës së Jugut, këto kohët e fundit. Do të vendosim kufizime të lëvizjes me këtë vend. Ato do të kenë efekt të menjëhershëm, por do të jenë të përkohshme deri sa të kemi mundësinë të hetojmë më shumë mbi këtë shtam të ri”, tha Matt Hancock, ministër i Shëndetësisë në Britani. Sipas Hancock, varianti afrikan “është edhe më i transmetueshëm dhe duket se ka krijuar mutacion të mëtejmë sesa varianti i ri që është zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar”. Për pasojë, ai tha se qeveria do të vendosë në karantinë dy rastet e identifikuara në Britani, si dhe kontaktet e tyre më të ngushta. Anglia ka raportuar për gati 40,000 raste të reja, ndërkohë që varianti i ri i koronavirusit, që konsiderohet 70 përqind më transmetues sesa origjinali, shkakton rritje të infektimeve dhe të shtrirëve në spital. Numri rekord i vdekjeve – 744 – përbën po ashtu shifrën më të lartë prej muajit prill.

Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22
Top Channel/SHBA nis përgatitjet, Austin paralajmëron “forcat sovjetike”!
02/12 11:21
Top Channel/ “Mëshirë”, gjykatësi “zbutet” me gruan e El Chapo-s: Sa vjet ia uli dënimin
02/12 11:19
Top Channel/ Vrasja në Gllogjan: shoferi rrahu punonjësin e një kompanie rivale!
02/12 11:18
Top News-Vajza shqiptare që punonte prostitute / Dhunohet nga klienti, e hodhi nga makina
01/12 22:48
Top News-Mjeku, gabimi që kushtoi shtrenjtë / 2700 euro gjobë, pacientit i preu këmbën e gabuar
01/12 22:05
Top Channel/ Ushtria franceze pastron rrugët e protestave të dhunshme në Martinik
01/12 21:57
Top Channel/ Gazsjellësi gjigant Arktik LNG 2 vijon ndërtimin në Murmansk të Rusisë
01/12 21:56
Top Channel/ Erdogan mbron politikat e tij financiare ‘të rrezikshme por korrekte’
01/12 21:56