Top News – Vettingu në polici/ Me ritme të ngadalta, shkak covid
11/07/2020 19:11

Procesi i rivlerësimit kalimtar të punonjësve të policisë ka ecur me ritme të ngadalta, duke filluar me rreth 9 muaj vonesë nga afati i parashikuar fillimisht. Aktualisht janë shortlistuar për vlerësim vetëm 23% e subjekteve të fazës së parë, ndërkohë që për periudhën nëntor 2019–mars 2020 janë vlerësuar vetëm 16% e subjekteve të shortlistuara. Vonesat lidhen kryesisht me konstituimin e organeve të vlerësimit, nxjerrjen e akteve nënligjore për mbarëvajtjen e gjithë procesit, ngritjen e kapaciteteve të anëtarëve të KJV-së e sekretariatit teknik, si dhe infrastrukturën financiare dhe logjistike të nevojshme në funksion të procesit. Nga intervistat e thelluara me përfaqësues të autoriteteve apo grupe të interesit, është theksuar se vonesat janë edhe si pasojë e burimeve njerëzore të pamjaftueshme të Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit, apo dhe nga vonesat në marrjen e informacionit të duhur për vlerësimin e subjekteve në kohë (në 15 ditë nga dërgesa e kërkesës për informacion). Për shkak të situatës së krijuar nga përhapja e virusit COVID-19 në vend dhe në kuadër të masave mbrojtëse për parandalimin e përhapjes së infeksionit të shkaktuar prej tij, Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit njoftoi më datë 18.3.2020 kufizimin e veprimtarisë së tij institucionale. Nga ajo kohë, Komisioni i jashtëm i Vlerësimit ka kryer vetëm ato funksione organizative që mund të përmbushen në kushtet e banesës, nëpërmjet komunikimit elektronik dhe telefonik zyrtar. Vettingu policor ka njoftuar shtyrjen e afateve për të gjitha vendimet dhe seancat dëgjimore për subjektet e vlerësimit deri në një njoftim të dytë zyrtar gjatë kësaj

Top News – Vendimi i AKK / Haradinaj, kandidat për president
12/08 21:56
Aksident në Korçë, makina përplas këmbësorin
12/08 21:40
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, 262 raste të reja me covid
12/08 20:48
Aksident në Shëngjin, një i plagosur
12/08 20:23
Top News – Qeveria-marrin paga lufte / Punonjësit e transportit rrugor
12/08 20:12
3 viktima dhe 141 raste të reja/ 116 pacientë të shtruar në spital
12/08 19:39
Kapet banda që terrorizoi Pogradecin/ Qëlluan me breshëri mbi hotelin plot me pushues në Tushemisht
12/08 19:37
Top News – Maqedonia e Veriut/ Ende e paqartë hapja e shkollave
12/08 19:21
Top News – Spitali i Lezhës/ Shtohen pajisjet në reanimacion
12/08 19:12
Top News – Veliaj shërohet nga covid/ ‘Keqardhje për ata që nuk ia dolën’
12/08 18:26
Top News – Covid 19, bilanci/ 3 humbje jete, 141 raste të reja
12/08 17:26
Top News – ‘Fluturonte’ me 183km/h/ ‘Pilotet e rrugës’, hiqen 35 patenta
12/08 17:06
Top News – Shkolla në Kosovë/ Ministria me tre skenarë
12/08 16:54
Top News – Bie numri i vdekjeve/ Raporti demografik, 6 mujori i 2020
12/08 16:48
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Shifrat vazhdojnë në rritje
12/08 16:33
Covid-19/ MSh: 141 raste dhe 3 viktima në 24 orët e fundit
12/08 16:17
Top News – Testet tek private/ Kosovë-licencohen edhe 9 laboratorë
12/08 16:11
Shoferi kapet me 183 km/h! Kontrolle me radarë në Tiranë, ndëshkohen disa drejtues automjetesh
12/08 16:02
Kapet banda që terrorizoi Pogradecin/ Qëlluan me breshëri mbi hotelin plot me pushues në Tushemisht
12/08 16:01
Mbytet 10-vjeçari nga Kosova/ U gjet i pajetë në pishinën e kompleksit te shkëmbi i Kavajës
12/08 15:36