Top News/ Vetingu ‘fundos’ Alfred Ballën, KLP vendos përfundimin e mandatit për kryetarin
27/05/2024 19:36

Me nëntë vota pro, Këshilli I Lartë I Prokurorisë shkarkoi nga detyra kryetarin Alfred Balla. Mbledhja e zhvilluar këtë të hënë u shoqërua me debate mes anëtarëve të cilët paraqitën argumente dhe kundër-argumente nëse duhen larguar nga detyra Alfred Balla apo jo pas përjashtimit me 15 vite nga sistemi I drejtësisë. Vendim ky I marrë nga Kolegji I Posaçëm I Apelimit pak ditë më parë. Anëtarja e KLP, Nurihan Sehiti që vjen nga radhët e shoqërisë civile, sikundër edhe vetë Alfred Balla, këmbënguli se shkarkimi nga ana e KPA nuk nënkupton domosdoshëmrisht largimin e tij edhe nga puna si kryetar. Madje qëndrimet e mbajtura nga nënkryetari I KPL, Tartar Bazaj dhe anëtarët e tjerë ajo I interpretoi si fashiste. Por pavarësisht kundërshtive, anëtarët e KLP vendosën të largonin nga detyra kryetarin e këtij institucioni Alfred Balla I cili ka njoftuar se do ta çojë çështjen në Strasburg.

Top News/ Flamur Noka sulmon Dumanin dhe zbulon 2 skenare I marrë peng, lufton vetëm opozitën
15/06 15:32
Top News/ Sekretari i Përgjithshëm i PD- Sali Berisha shpëtoi vendin, po të mos ishte ai
15/06 15:27
Top News/ Flamur Noka akuza Ramës- I lidhur me Sinaloan, ia dolëm të marrim flamurin e rrëmbyer
15/06 15:26
Top News/ As vula nuk i bashkon ende demokratët/ Bardhi- Mos besoni përrallat me rekurs!
15/06 15:25
Top News/ ‘3 synimet e Ramës në 3 mandate’, Gazment Bardhi thirrje socialistëve
15/06 15:24
Top News/ Gazment Bardhi ironizon Lulzim Bashën- Përralla me rekurs, mos e dëgjoni
15/06 15:23
Top News/ ‘Le të luajë kombëtarja për të mbyturit në det’, deputeti demokrat thirrje nga Permeti
15/06 15:18
Top News/ Tomor Alizoti thumbon kolegët- Lojtarë që marrin gjithçka e nuk japin asgjë
15/06 15:15
Top Channel/ Bardhi reagon ndaj Bashës, i cili paralajmëroi ankimim: Mos besoni përrallat
15/06 15:12
Top News/ Gati një fraksion brenda PD!/ Çollaku nuk ndryshon qëndrim por… ka një propozim
15/06 12:31
Top Channel/ Meta merr varenë në dorë në Roskovec: Duhen marrë armët e kallashi, di të qëlloj mirë
15/06 09:55
Top News/ A do shpëtojë dhe Beleri si aktivistja italiane? Fitoi lirinë pasi u bë eurodeputete
14/06 21:50
Top News/ Basha kërkon vulën e PD, do bëj rekurs në gjykatën e lartë. Gati dhe partinë e re
14/06 19:33
Top News/ Beleri kërkon pafajësinë në Apel. SPAK ruajtjen e dënimit, gjykata vendos më 25 qershor
14/06 17:04
Top Channel/ Nis punën komisioni “Xhafaj2”! Opozita bojkotoi. Spiropali: Dora jonë e shtrirë për ta
14/06 14:59
Top Channel/ “Jo, Berishës dhe bashkëpunëtorëve”, SHBA: Nuk angazhohemi me non-grata
14/06 14:57
Top Channel/ Konstituohet Komisioni Antikorrupsion, opozita bojkoton mbledhjen, zbardhen diskutimet
14/06 10:57
Top Channel/ Komisioni Antikorrupsion, Nikolla: Keqardhje që kolegët e opozitës nuk janë prezentë
14/06 10:54
Top Channel/ Konstituohet Komisioni Antikorrupsion, PD bojkoton mbledhjen, reagimi I Spiropalit
14/06 10:53
Top Channel/ Mesazh për Kryemadhin? Meta: Kush e vlerëson SPAK pas fakteve, turpëron fjalën b*xhellë
14/06 09:28