Top News – Vera, stina e krimit/ Konfliktet importohen nga jashtë
07/08/2020 10:57

Që prej datës 20 korrik Shqipëria ka shënuar shifra të frikshme të kriminalitetit në vend. Nuk bëhet fjalë për vepra penale të lehta, por nga ato që sjellin pasoja të rënda për rendin dhe sigurinë publike. Në Elbasan, Tiranë, Fier, Gjirokastër e Vlorë ka pasur vrasje e plagosje, në shumë raste të lidhura mes tyre. Këto janë vetëm pak raste të krimeve që kanë ndodhur në harkun kohor të pak ditëve, por shumë më shumë kanë ndodhur që nga qershori. Por përse në sezone të caktuara sikurse gjatë verës, kurba e kriminalitetit rritet? Specialistë të ndryshëm i referohen studimeve ndërkombëtare, por edhe librit "Kriminologji" që studiohet nga juristët, ku thonë se mes faktorëve nxitës llogariten edhe temperaturat e larta. Pranohen ndikimi i temperaturave të larta jo për të gjitha llojet e veprave penale, por për një pjesë të veprave penale që lidhen me pasurinë, dhe me krimet e dhunshme, siç mund të jenë zënkat, rrahjet, plagosjet dhe vrasjet.

Top News – Dosjet konfidenciale/ Haga: Kujdes, po minohet drejtësia!
23/09 21:42
I katërti i GJL/ Udhëzimi i KLGJ për të zhbllokuar situatën me anëtarët pa kaluar Vetting-un
23/09 19:54
Tetori do shtojë infektimet/ Skënder Brataj: Forca infektuese e Covid ka rënë
23/09 19:48
Top News – Kandidatët në zgjedhje/ PD kërkon votën e anëtarësisë
23/09 19:27
Top News – Pranë vijës së kuqe…! Shqipëria rrezikon karantinën
23/09 19:15
Top News – 30 miliardë euro në tregun evropian/ BE, raporti për drogën
23/09 18:42
Top News – Rinis procesi, ja kush do dëshmojë/ Vrasja e Azem Hajdarit
23/09 17:42
Top News – Kuvendi rihap garën për një vend/ Vakanca në Kushtetuese
23/09 17:41
Top News – ‘Reforma në drejtësi nuk do ndalet’ / Ambasadorja Yuri Kim
23/09 17:38
Top News – Rriten testimet, 121 raste në 24 orë/ Viktima dhe të infektuar
23/09 17:37
Top News – Vazhdojnë kontrollet/ 24 të arrestuar në gjithë vendin
23/09 16:38
Top News – Mallra kontrabande/ Tiranë, pranga ekonomistit të firmës
23/09 16:36
Top News – Manastirliu-kapacitetet u rriten 50%
23/09 16:35
Bilanci i 24 orëve të fundit!/ MSH: 121 raste të reja dhe 3 viktima nga covid-19
23/09 16:28
Nominimi për Nobelin e Paqes/ Deputeti suedez tregon për TCH pse propozoi SHBA, Kosovën dhe Serbinë
23/09 15:58
Investime në infrastrukturë/ Përfundon ndërhyrja në njësinë 7. Veliaj: Po punojmë dhe për Unazën
23/09 15:55
Erdhi vjeshta/ Reshje deri në fund të muajit, fundjava do jetë me mot të keq
23/09 15:52
Hipoteka privatizon edhe rrugën/ Kavajë, fermeri: Prej një viti nuk hyj dot në tokën time
23/09 15:50
Vetë deklarimi, a po funksionon? Prindërit dhe mësuesit e quajnë të panevojshëm
23/09 15:48
Punësim për të papunët e Covid-19/ Qeveria prezanton planin, rritet edhe ndihma sociale
23/09 15:10