Top News – Vdekja e 4 turistëve në hotel / Reagon ambasada ruse – presim hetim të plotë
17/10/2021 14:50

Ambasada Ruse në Shqipëri konfirmon vdekjen e katër shtetasve rusë, Natalia Burenkova, Sergei Burenkov, Ekaterina Burenkova dhe Nikita Belousov në një hotel pranë qytetit të Kavajës në zonën e Qerretit. “Seksioni konsullor i Ambasadës është në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë e zbatimit të ligjit të vendit dhe po sqaron rrethanat e incidentit. Ne mezi presim një hetim të plotë nga ana shqiptare për shkaqet e vdekjes së rusëve. Familjarët e viktimave janë njoftuar. Trupat do të riatdhesohen në vendlindjen e tyre”, thuhet në reagimin e ambasadës zyrtar të ambasadës ruse për ngjarjen në një postim në rrjetet sociale. 4 turistët rusë, një çift bashkëshortësh, vajza e tyre dhe i fejuari i saj u gjeten të pajetë në mjediset e jakuzit të një hoteli në zonën e Qerretit në Kavajë, rreth mesnatës së të premtes. Shkaqet deri më tani mbeten mister dhe priten të zbardhen nga ekspertiza mjeko-ligjore. Sic është bërë e ditur gjatë ekspertizës janë njoftuar të jenë të pranishëm edhe përfaqësues të ambasades ruse. Katër turistet rusë mberriten në Qerret të dielen e kaluar përmes një agjensie turistike që solli edhe tetë bashkekombas të tyre që po vizitonin jo vetëm Shqipërinë, por edhe Ballkanin. Nga të dhënat hetimore dhe kqyrja e sistemit tims rezulton se diten e fundit të jetes 4 turistet vizituan në grup qytetin e Ohrit. Përmes telefonit ata rezervuan ambjentet SPA që kërkuan t’i frekuentojnë në orën 20 të së njëjtës ditë. Punonjësja e hotelit që i gjeti të pajetë në mjediset e saunës ka treguar se turistët rusë zbriten nga dhomat në orën 20.30 dhe u drejtuan për në SPA. Pak më vonë deshmitarja kyç i pyeti nëse kishin nevojë për ndonjë shërbim, por turistët ju pergjigjen jo. Dyshimi i parë i policisë dhe pista kryesore e hetimit është se 4 shtetasit rusë mund të kenë vdekur nga asfiksia dhe qëndrimi i gjatë në sauna, por kjo mbete për t’u zbardhur nga ekspertiza mjeko-ligjore.

Top Channel/ Igjeum paralajmëron përmbytje nga reshjet e dendura. Më shumë rrezikohet Shkodra
05/12 23:00
Top Channel/ Sherr në Elbasan me një të plagosur. Transportohet tek Trauma në Tiranë, kapet autori
05/12 22:58
Top Channel/ Reshjet intensive përfshijnë Shkodrën, qytetarët mbyllen në shtëpi
05/12 22:45
Top Channel/ Memorandum mirëkuptimi mes Universitetit të Miçiganit dhe atij Bujqësor në Kamëz
05/12 22:18
Top Channel/ Sherri në Elbasan, kapet autori i plagosjes së rëndë
05/12 21:55
Top News – Porositi vrasjen e komisarit/ 35 mijë euro për të blerë identitetin e ri
05/12 21:14
Top Channel/ Sherr mes të rinjve në Elbasan/ Një i plagosur në gjendje të rëndë
05/12 20:41
Top Channel/ Ekspozitë te shtëpia e Marigosë/ Ekspozohen fotot e Vlorës së vjetër
05/12 20:34
Top Channel/ Foltore virtuale me shqiptarët e SHBA/ Berisha: Nuk jemi lëvizje antiamerikane
05/12 20:21
Top Channel/ Sot Dita Botërore e Vullnetarizmit/ Nxënësit shpërndajnë pako për familjet e varfra
05/12 20:19
Top Channel/ Koreografi që i qëndis vetë kostumet/ Punon veshjet e të gjitha trevave
05/12 20:19
Top Channel/ Përse nuk eksportojmë mish e qumësht?/ Duhet garanci
05/12 20:09
Top Channel/ Bunkerët si provë e erozionit/ Nuk i “pushtoi” armiku, por deti
05/12 19:46
Top Channel/ Deti përparon drejt tokës/ Durrës, në disa zona uji hyn 2 metra në breg
05/12 19:41
Top Channel/ Qendër ciklonike në Adriatik/ Sot dhe nesër rrebeshe në vendin tonë
05/12 19:39
Top News-Kur tradhëtojnë kamerat e sigurisë…!/ Vrasësi i ish-deputetit me maskë anticovid
05/12 19:38
Top Channel/ IGJEUM paralajmëron përmbytje, Reshje intensive në Shkodër
05/12 19:36
Top News-3 identitete për t’i shpëtuar burgut/ Kush është Bledar Jambelli që kërkon Interpoli
05/12 19:33
Top News-Dhjetori shënon më pak të infektuar/ Në nëntor, shifrat ishin shumë më të larta
05/12 19:31
Top Channel/ Reshjet e dendura në vend, si paraqitet situata aktuale
05/12 18:38