Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05/2021 22:55

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se varianti B.1617 i koronavirusit, i identifikuar për herë të parë në Indi vitin e kaluar, është klasifikuar si “variant i shqetësimit global”. “Ka disa informacione në dispozicion, që sugjerojnë rritjen e transmetimit të tij. Prandaj, ne do ta klasifikojmë këtë si variant të shqetësimit global”,”, tha Maria Van Kerkhove, epidemiologe në OBSH. India, e cila po përjeton një nga shpërthimet më të këqija në botë të koronavirusit, raporton prej ditësh afërsisht 400 mijë të prekur nga covid dhe mijëra viktima. Vala shkatërruese atje ka mbingarkuar sistemin e kujdesit shëndetësor, ndërsa ekspertët thonë se shifrat zyrtare për rastet dhe viktimat janë shumë më të ulëta sesa shifrat reale.Tashmë për sa kohë ka pasur shqetësime se variant indian mund të jetë duke kontribuar në përhapjen alarmante të koronavirusit. Më herët OBSH, ka klasifikuar si variante shqetësuese, edhe variantin britanik, brazilian dhe atë të Afrikës së Jugut. Ato shihen si më të rrezikshme se versioni origjinal i virusit duke qenë se janë më të transmetueshme. Van Kerkhove tha se OBSH-ja do të dalë me më shumë informacione rreth variantit indian të martën, në raportimin e saj javor.

Top News – Zgjohet nga koma, kërkon të birin/ Italia, gruaja nuk e di që ai vdiq duke e mbrojtur
21/06 21:11
Top News – Festivali makabër në Kinë/ Mijëra qytetarë shohin therjen e qenve
21/06 21:08
Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44
Top Channel/ Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!
21/06 12:09
Top News – ‘Defekt teknik’ në uzinë bërthamore/ Impianti i ndërtuar nga rusët, u mbyll për disa ditë
21/06 11:53