Top News – Vaksina e Oksfordit/ Suksesi u arrit falë një gabimi
24/11/2020 12:11

Një gabim dozimi nga hulumtuesit e Universitetit të Oksfordit dhe Astra Zeneca-s duket se shtoi se shtoi shanset e suksesit të vaksinës së saj, sepse çoi në një rritje të efektivitetit ndaj koronavirusit. Kreu i kërkimit të AstraZeneca-s, Mene Pangalos foli për një aksident fatlum. Sipas tij, vullnetarët pjesëmarrës në studimin që u zhvillua në Mbretërinë e Bashkuar, Brazil dhe Afrikën e Jugut, pritej të merrnin dy doza të plota të vaksinës. Një grupi tjetër iu dha Placebo, apo vaksinë e rreme. Në fund, rezultatet e të dy grupeve verifikohen për të parë ndryshimin. Por kur vullnetarët e grupit të vaksinës raportuan efekte shumë më të lehta nga sa pritej si pak lodhje, ndonjë dhimbje koke e krahu, u zbulua se atyre u ishte dhënë padashje gjysma e dozës. Sipas Pangalos, verifikimet treguan se pikërisht te personat që merrnin gjysmë doze fillimisht dhe një dozë të plotë një javë më vonë, vaksina funksiononte në masën 90%. Ndërsa tek ata që merrnin dy doza të plota, efikasiteti ishte vetëm 62%. Shpjegimi është se vaksina përdor një adenovirus të padëmshëm për të përcjellë material gjenetik që e mashtron trupin e njeriut, duke e nxituar të prodhojë proteina të njohura si antigjene që gjenden normalisht në sipërfaqen e koronavirusit, çka ndihmon sistemin imunitar të reagojë. Me sa duket, një gjysmë doze në fillim jep alarmin dhe nxit përgatitjen e trupit, ndërsa doza e plotë më vonë bën që sistemi imunitar të vihet në punë me të gjithë forcën.

Top News – Biden fillon punën, nënshkruan dokumentet e para si president
21/01 01:19
Top News – Një zëvendëspresidente si Kamala/ Gruaja e shumë risive në krah të Joe Biden
20/01 22:28
Top News – Rruga drejt shtëpisë së bardhë/ Biden, njeriu që u ngrit mbi tragjeditë personale
20/01 22:26
Top News – Pas betimit të Joe Biden/ Evropa shpreson përmirësim të marrëdhënieve
20/01 21:53
Top News – Itali, zgjaten lejet e qëndrimit/ Dekret i qeverisë, përfitojnë shqiptarët
20/01 21:50
Top News – Shpërthim i fuqishëm në Madrid/ Të paktën tre viktima dhe disa të plagosur
20/01 21:19
Top News – Rishfaqet në publik Jack Ma/ Manjati kinez ishte zhdukur prej dy muajsh
20/01 21:17
Top News – Parisi dhe Berlini e ndalojnë/ Maska e copës nuk mbron nga variantet e reja
20/01 21:16
Top News – Talebanët ndalojnë poligaminë/ Është shumë e kushtueshme dhe çon në korrupsion
20/01 21:14
Inaugurimi i presidentit Biden/ Ceremonia si asnjëherë më parë, nën masa të jashtëzakonshme sigurie
20/01 20:19
Top News – Zëvendëspresidentja Harris/ i thotë lamtumirë paraardhësit të saj, Mike Pence – Pa koment
20/01 20:18
Top News – Presidenti i 46-të i SHBA/ Joe Biden bën betimin-do të bashkoj Amerikën
20/01 20:03
Parlamenti grek voton zgjerimin/Mitsotakis: Rama na dha të drejtë,Shqipëria & Greqia shkojnë në Hagë
20/01 19:38
Top News – Momentet e fundit të Trump/ Presidenti republikan largohet nga Shtëpia e Bardhë
20/01 18:06
Top News – Këshilltari britanik i dëshpëruar/ Disa spitale ngjajnë me “zona lufte”
20/01 18:03
Top News – Deklaratat e Athinës, reagon Turqia/ Dyfishimi i detit, arsye për luftë!
20/01 17:59
Top News – Historia e krijimit të një marke/ Motori BMW vjen me një dizajn spektakolar
20/01 17:15
Top News – SHBA, i caktuari i Biden e pranon/ Grenell bëri punë të mirë me Kosovën!
20/01 16:32
Top News – Kina kundër Pompeit/ Nuk ka genocid kundër ujgurëve, ç`thotë Biden
20/01 16:23
Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17