Top News – Tre milionë raste me Covid! / Koreja e Veriut në alarm, flet për ‘ethe e temperaturë’
24/05/2022 12:29

Autoritetet verikoreane kanë raportuar të martën një total prej gati tre milionë njerëzve “me ethe dhe temperaturë”, duke konfirmuar përhapjen e atij që duket se është koronavirus. Shifrat e fundit vijnë pasi autoritetet në Phenian kanë regjistruar më shumë se 134,510 raste të reja të hënën, sipas raportimeve të medias shtetërore, e cila ka cituar autoritetet për parandalim të pandemisë. Sipas ekspertëve, shteti nuk ka mjaftueshëm kapacitete për testim, për të konfirmuar nëse njerëzit janë të infektuar me koronavirus, apo vetëm kanë ethe e zjarrmi. Këto të dhëna janë bërë të ditura pasi Pheniani ka konfirmuar rastet e para të infektimit me koronavirus më herët gjatë këtij muaji. Deri më tani 68 njerëz kanë vdekur, ka thënë media shtetërore, duke shtuar se shkalla e vdekshmërisë është 0,002 për qind. Ndërkohë, mbi 2.5 milionë njerëz besohet se janë shëruar. Shumë pak dihet për situatën shëndetësore në këtë shtet të izoluar, mirëpo Organizata Botërore e Shëndetësisë beson se Koreja Veriore nuk ka kryer ndonjë fushatë vaksinimi. Autoritetet verikoreane kanë vendosur masa izolimi. Megjithatë, Qeveria ende nuk u është përgjigjur ofertave të Koresë Jugore dhe Shteteve të Bashkuara, për të ofruar vaksina kundër koronavirusit

Top News- Rriten tensionet Turqi-Greqi/ Shtohen akuzat e paralajmërimet nga dy shtetet
02/07 19:36
Top News – Ushtria ukrainase “gjen” sekretet ruse/ Zbulohen në kufi hardisku me të dhëna të rëndësishme
02/07 19:26
Top News – Masakër në SHBA, vriten 3 policë/ Autori shkëmbeu zjarr me efektivët për disa orë
02/07 19:24
Top Channel/ Rusia e dënoi me pushkatim, britaniku apelon vendimin: Dy muaj për shqyrtimin e kërkesës!
02/07 16:55
Top News-Turistët në Venecia me biletë hyrëse / 10 Euro për person, qyteti publikon rregullat e reja
02/07 15:45
Top News-NATO do avionët e Finlandës e Suedisë/Anëtarësimi i shpejtë në aleancë, përfitim i dyfishtë
02/07 15:30
Top News-Trump sërish për Shtëpinë e Bardhë/ Njoftimi pritet së shpejti, shqetësim mes republikanëve
02/07 15:29
Top Channel /Ukraina kërkon ndihmën e Turqisë, Erdogan përgatit anijet!
02/07 15:01
Top Channel/ Finlanda “e lumtur”: Numri më i madh i vdekjeve nga droga në Europë!
02/07 14:59
Top News – Parashutistë serb në kufi me Kosovën / KFOR sqaron çfarë ndodhi: Ishte një…
02/07 14:40
Top News – Greqia do të njohë Kosovën!/ Po pret momentin e përshtatshëm për hapin final
02/07 14:38
Top News – Qindra raste të reja me Koronavirus/ Rikthehet frika e pandemisë, OBSH paralajmëron…
02/07 14:23
Top News – Rusia shton sulmet në lindje/ Po rrethohet Lisiçansku, bastioni i fundit i rezistencës
02/07 14:13
Top Channel/ “Fajin e ka Spanja”, protesta në Madrid pas vdekjes së 23 emigrantëve në Melilla!
02/07 13:54
Top News – Rusia, sërish masakër mes civilësh / Sulm në Mikolaiv pasi u vranë 21 persona në Odesa
02/07 13:04
Top News – Putin fle i tmerruar!/ Ish shefi i Pentagonit: Si një personazh i Dostojevskit
02/07 13:03
Top News – Një varg tërmetesh trondisin Iranin / Viktima dhe dëme, toka lëkundet me 6 ballë
02/07 12:50
Top News – Agresioni rus e problemet e brendshme / A mundet ta mbrojë NATO Evropën Lindore…!
02/07 12:48
Top News – NATO ‘në këmbë’ për Ukrainën / Çfarë armësh të reja i janë premtuar Kievit?
02/07 12:46
Top News – Sisteme tokë ajër për Ukrainën/ Pentagoni dërgon edhe radarë dhe municione
02/07 12:45