Top News – Tragjedia, zbulohet letra anonime/ 5 mijë euro për të vrarë vajzën shqiptare
02/03/2021 20:26

Një vrasje që tronditi Kosovën 5 vjet më parë dhe për të cilën ka pasur një gjykim, nuk është mbyllur, sepse, në Deçan Policia ka arrestuar një tjetër person, për shkak të deklaratës kontradiktore të tij në seancat gjyqësore për autorin e krimit. Sipas njoftimit zyrtar është arrestuasr kryeplaku i fshatit Strellc, Haki Pajazitaj. Ndërkohë, vëllai i Donjeta Pajazitajt, Shkëlqimi ka publikuar disa letra anonime që janë dërguar në adresë të tyre, prokurorisë dhe policisë, lidhur me vrasjen e familjares së tyre. Në këto letra shkruhet për arsyen e vrasjes së Donjetës, urdhërdhënësin dhe kryesin e vrasjes. Në një prej këtyre letrave të publikuara, thuhet se një person i quajtur Isni, e ka lënë shtatzënë Donjetën dhe pastaj i ka dhënë 5 mijë euro Naser Pajazitajt që ta vrasë. Sipas dokumentit të publikuar nga vëllau i Donjetës, ai që i ka dërguar letrat është Haki Pajazitaj, kryeplaku i fshatit Strellc, që tashmë ndodhet në burg. Në dëshminë e tij të parë, Haki Pajazitaj ka mohuar të ketë dërguar këto letra. Por, pas sigurimit të pamjeve nga kamerat e pikës postare në Deçan, nga ku janë shpërndarë letrat “anonime”, ai ka deklaruar se ai i ka dërguar vetë këto letra. Letrat tashmë janë bërë pjesë e procesit për rastin e Donjeta Pajazitajt, i cili po zhvillohet në Gjykatën Themelore në Ferizaj. Prokuroria ka bërë ekzaminimin e dorëshkrimit të tyre dhe njëkohësisht ka detyruar Haki Pajazitajn që të shkruajë me qëllim identifikimin e shkrimit mes atij në letrat e dërguara në postë dhe kaligrafisë së tij. Ekspertiza ka konstatuar se nga ekzaminimi i shkrimit në fletën e vendosur në zarf nga dëshmia janë identifikuar karakteristika të përgjithshme dhe individuale që përputhen mes tyre. Karakteristikat që përputhen janë teknika dhe shtrirja e shkrimit, raportet e shkronjave, duke shtuar edhe më shumë dyshimet se ai ka paguar paratë për të vrasë Donjetën, krim për të cilin në atë kohë pati një reagim të ashpër nga opinion vendas.

Top News – Tentuan të vrasin 33-vjeçarin/ Policia arreston tre persona, në kërkim një tjetër
17/04 11:35
Top News – ‘Çunat e Londrës, gati’/ Të shtunën fluturimi i parë në Aeroportin e Kukësit
17/04 11:34
Top News – Tentuan të vrasin 33-vjeçarin/ Policia arreston tre persona, në kërkim një tjetër
17/04 11:16
Top Channel/ Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës/ Përgatitjet për “Defender Europe 2021”
17/04 09:59
Masterplani i Portit të Durrësit/ EMMAR prezanton projektin për transformim në port turistik. Alabbar: Moment historik
17/04 02:34
Top News – Miliarda plehra mbulojnë Ishullin/ Datojnë që prej viteve 80’ dhe 90’
16/04 22:40
Top News – I penduari i operacionit “kompleks’/ KushI bënte pazaret për atentatet mafioze
16/04 22:11
Top Channel/ “Me ju përpara do të ndryshohet”, socialisti deklaron votën për Bashën
16/04 21:58
Top News – Armët e trazirave të vitit 1997/ Ende jashtë depove, Shqipëria rrezikon shumë
16/04 21:55
Top Channel/ Basha me banorët e Vaqarrit: Me 25 prill me votën do të ktheni autonominë vendore
16/04 21:49
Top Channel/ Balla në Labinot Fushë: Votoni Partinë Socialiste për të vazhduar zhvillimin e vendit
16/04 21:30
Top News – 600 mijë euro për një kabinë plazhi/ Qetësia që kërkojnë të pasurit në Britani
16/04 21:22
Top Channel/ Balla: Miqtë europianë mbështesin të ardhmen europiane të Shqipërisë dhe kryeministrin
16/04 20:48
Top Channel/ Prezantimi i projektit të portit të Durrësit, Alabbar: Moment historik!
16/04 20:47
Top Channel/ Masterplani i Portit të Durrësit/ EMMAR prezanton projektin për transformim
16/04 20:17
Top News – Pas 30 vjetësh, risi në zgjedhje/ Identifikim elektronik në 5199 qendra votimi
16/04 20:14
Top News – Të huajt me sytë nga Shqipëria/ Zgjedhjet, deklaratat e para në 26 prill
16/04 20:13
Top News – Ishte apo jo e pritshme…! Bien ndjeshëm infektimet me covid 19
16/04 20:12
Top Channel/1 shekull nga vizita e Godard.Personaliteti francez që u prit me ceremoni në Gjirokastër
16/04 19:59
Top Channel/ Bombë vëllait të ish-gjyqtarit, tritol në shtëpinë e të afërmit të gjyqtarit Ndreca
16/04 19:57