Top News/ Tornadot “përpijnë” SHBA-në, 21 viktima nga moti i keq
27/05/2024 23:11

Numri i të vdekurve nga tornadot dhe moti tjetër ekstrem që goditën Shtetet e Bashkuara gjatë fundjavës u rrit në 21 të hënën. Stuhitë shkatërruan shumë zona të banuara duke marrë para të gjitha shtëpitë. Gjatë fundjavës, tetë njerëz vdiqën në të gjithë Arkansasin veriperëndimor si pasojë e motit, tha Lacey Kanipe, një oficere e informacionit publik në Divizionin e Menaxhimit të Emergjencave të shtetit, për AFP. Në Kentaki, katër njerëz vdiqën pasi tornadot përshkuan shtetin, tha guvernatori Andy Beshear gjatë një konference shtypi të hënën. Stuhitë shkaktuan gjithashtu "dëm të konsiderueshëm në infrastrukturën e energjisë", tha Beshear, i cili shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, duke shtuar se mund të kalojnë ditë derisa të rikthehet e gjithë energjia. Shtatë persona vdiqën në Teksas pasi një tornado shpërtheu në veri të Dallasit, u tha gazetarëve sherifi i kontesë Cooke Ray Sappington.

Top News/ Roja bregdetare greke hodhi në det emigrantët e paligjshëm, në tre vite 43 raste
17/06 22:48
Top News/ Armët bërthamore përplasin Rusinë me NATO-n…përshkallëzohen tensionet
17/06 22:35
Top Channel/ Ndryshimet e Tokës/ Bërthama rrotullohet më ngadalë, ndryshon gjatësinë e ditës me…
17/06 22:32
Top News/ Treni pasagjerëve përplaset me atë të mallrave, pesë viktima, dhjetëra të plagosur
17/06 22:03
Top Neës/ E njohu në Facebook dhe i besoi…por i kushton pasurinë dhe jetën
17/06 22:02
Top News/ Qëndroi për disa ditë në Kubë, nëndetësja ruse me armë bërthamore del nga ishulli
17/06 22:02
Top Channel/ Ligji i ri i propozuar në Irlandë ndez debat! Kritikët: Efekt shkatërrues…
17/06 21:22
Top Channel/ Sondazhi i presidencialeve: Numra rekord amerikanësh refuzojnë Biden dhe Trump
17/06 21:21
Top Channel/ Armët bërthamore, reagon Moska: Po përshkallëzon situatën
17/06 19:49
Top Channel/ Përplasje “horror” të trenave në Indi, shënohet viktima
17/06 19:42
Top Channel/ Putin i përgjigjet kërkesës së Kim Yong Un, do të vizitojë Korenë e V. pas 24 vjetësh
17/06 18:31
Top News/ Putin i shpall ‘luftë’ Perëndimit/ Presidenti rus viziton brenda javës Korenë e Veriut
17/06 17:59
Top News/ Ukraina shkatërron luftanijet e Putinit, 1/3 e flotës në Detin e Zi, jashtë funksionit
17/06 16:21
Top News/ Rusia teston durimin e NATO-s / Provokim në kufijtë lindorë, shkel hapësirën ajrore
17/06 16:16
Top News/ Si e pushtuan bandat shqiptare Skocinë/ Investigimi brenda rrjetit të ‘shtëpive të barit’
17/06 16:14
Top News/Kryeministrit i prishet avioni, merr ‘të linjës’ Ngatërresë e sikletshme mbetet i bllokuar
17/06 15:58
Top News/ Biden fushatë kundër Trump/ ‘Kërkon presidencën një kriminel i dënuar’
17/06 15:56
Top Channel/ Klienti i hedh kafen punonjëses sepse iu duk e shtrenjtë, 23-vjeçarja i thyen xhamin
17/06 15:43
Top Channel/ Përhapet trendi i ri me botoks në këmbë, reagojnë kirurgët: Rrezik serioz për shëndetin
17/06 15:38
Top Channel/ Po vjen “fundi”? Netanyahu shpërndan kabinetin e luftës!
17/06 15:06