Top News – ‘Tirani’ i dobët dhe i sëmurë / Kush janë ‘Silovarch’-ët që po ‘i hapin varrin’ Putinit
16/05/2022 17:55

Vladimir Putin ka qenë gjithnjë i rrethuar nga një shpurë spiunësh dhe ish spiunësh, të gjithë të pasur, që i kanë qëndruar besnikë në cdo kohë, por lufta katastrofike e tij në Ukrainë, duket se po e con këtë besnikëri në një pikë thyerjeje. Edhe pse Oligarkët, janë më të përfolur në perëndim, janë Silovarch-ët hije që rrethojnë putinin që besohet se është edhe fuqia e vërtetë. Fjala Silovarch, është një kombinim i fjalës oligark dhe Siloviki, që përkthehet në njerëz të forcës, dhe tregon gjeneratën e elitës politike dhe të biznesit të rusisë që u ngrit përmes shërbimeve sekrete. Ndërsa oligarkët u bënë të pasur duke blerë industritë e ish bashkimit sovjetik për qindarka, silovarch-ët preferojnë të qëndrojnë në hije. Dhe me zërat që nuk ndalen për shëndetin e keq të Putinit, raportet për paranojën e tij për një puc shteti apo një rebelim dhe frikën se mund të vritet si kolonel Gaddafi, mund të ndodhë që këta njerëz të fuqishëm të marrin frenat në dorë. Ata mund të veprojnë nëse Putini do ta coja luftën e tij në Ukrainë, akoma më tej...nëse do të ndërmarrë një sulm bërthamor apo do përpiqet të provokojë një vend anëtar të NATO-s duke e kthyer konfliktin në luftë të tretë botërore.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26