Top News – Tiranë, Këshilli bashkiak/ Rindërtimi i pallateve, nis procesi
27/09/2020 14:58

Këshilli Bashkiak i Tiranës i hap rrugën procesit të ndërtimit të pallateve të reja, në dy lagjet e reja në kryeqytet, në Kombinat dhe zonën e “5 Majit”, ku do të strehohen të gjitha familjet, shtëpitë e të cilave janë shpallur të pabanueshme nga Instituti i Ndërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit 2019. Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, anëtarët shqyrtuan projektvendimin për prishjen e pallateve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, të cilat inxhinierët dhe ekspertët e ndërtimit i kanë cilësuar si të parikonstruktueshëm ose që e tejkalojnë vlerën 70% të rikonstruktimit e sipas ligjit, duhet të ndërtohen nga e para. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj deklaroi se me mbylljen e ciklit të kompensimeve dhe të rindërtimit të banesave të dëmtuara gjatë tërmetit të 21 shtatorit 2019, fokusi është te lagjet e reja dhe ndërtimi i pallateve të tërmetit të 26 nëntorit. Sipas tij, për pallatet e dëmtuara, ligji thotë se nëse kostoja e rikonstruksionit të tyre kushton më shumë se 70% e kostos së rindërtimit, duhet bërë nga e para.

Top News – PD: Qëndrimi për kodin/ Rama ka frikë komisionin e Venecias
26/10 22:11
Top News – Viti i ri akademik/ Ministrja Kushi takon rektorët
26/10 22:10
Top News – Pas largimit nga Al Hol/ 4 fëmijët shqiptarë në Bejrut
26/10 20:21
Katër fëmijët e parë kthehen nga Siria/ Rama: Ky operacion i hap rrugën fazës tjetër
26/10 20:16
Rama, Liban: Me zemër të ngrirë deri në momentin e fundit! Presim sinjalin për të marrë & të tjerët
26/10 20:07
Artikulli i bujshëm i “Independent”: Berisha tentoi të shiste rërën e bregdetit shqiptar kur Italia ishte ‘e uritur
26/10 19:43
Operacioni në Siri/ Flet konsulli i Shqipërisë në Liban & shefi i anti-terrorit Gledis Nano
26/10 19:35
Rama: Do bëhen disa operacione/“Iu hap rruga fazës tjetër. Presim sinjalin për të marrë & të tjerët”
26/10 19:32
Top News – Ballkani perëndimor/ Organizohet samiti i 3-të digjiital
26/10 19:10
Anëtarët e KED votim të parregullt/ E zgjedhura e tyre për Kushtetuesen shkeli ligjin tatimor
26/10 17:55
Top News – Covid, 288 raste të reja/ 280 pacientë të shtruar në 2 spitale
26/10 17:53
Top News – Nuk mbanin maska/ 644 gjoba, 9 të shoqëruar në 24 orë
26/10 17:32
Mos vendosja e maskës/ 644 të gjobitur në 24 orët e fundit!
26/10 17:09
Shqipëria, 70 pikë për shëndetësinë/ “Tha lancet” e rendit njësoj me Letoninë dhe Rumaninë
26/10 15:42
Park i madh aventurash në Pukë/ Projekti i FSHZH për të ndërtuar zip line 1.2 kilometra
26/10 15:36
Ura e Milotit, e dëmtuar/ Këmbët dalin në ajër, mbrojtëset anësore janë hequr
26/10 15:33
Gara për super hetues/ Prova fizike skualifikon 321 kandidatë
26/10 15:29
Ekzekutohet para gruas një 50-vjeçar/ Krimi në Fier: Qëllohet me tre plumba në rrugë
26/10 15:24
Hapet spitali Covid 3/ Do trajtohen të sëmurët në gjendje më të lehtë
26/10 15:21
Top News – ‘Kriza politike dhe nënshtetësitë’/ Meta, kodi në Venecia
26/10 15:18