Top News-Tërheqja e rusëve nga Ishulli i Gjarprit/007-at britanikë:S’ishte xhest i vullnetit të mirë
01/07/2022 14:14

Me shumë gjasa, rusia u tërhoq nga Ishulli i Gjarprit për shkak të izolimit të trupave të saj atje dhe për shkak të një vulnerabiliteti të shtuar përballë sulmeve ukrainase dhe ky nuk është një xhest i vullnetit të mirë, ashtu sic Moska pretendon – tha ministria britanike e Mbrojtjes. Në buletinin më të fundit të saj, ministria britanike thotë se javët e shkuara forcat ukraianse kanë sulmuar trupat ruse duke përdorur raketa dhe dronë. Raketat anti anije kanë patur në shënjestër madje edhe anijet ushtarake të rusisë që përpiqeshin të dërgonin furnizime në ishull. Të enjten, ministria ruse e mbrojtjes tha se forcat e saj u tërhoqën nga ishulli i gjarprit si shenjë e vullnetit të mirë, një pretendim ky që Ukraina e ka hedhur poshtë. Rusia e mori nën kontroll ishullin me rëndësi strategjike më 24 shkurt, në ditën e parë të pushtimit të Ukrainës. Ishulli u bë i famshëm për shkak të episodit të regjistruar atje kur luftanija ruse tashmë e fundosur, Moskva, i kërkoi mbrojtësve ukrainas të dorëzoheshin. Përgjigjia e tyre u bë epike-Luftanije ruse, shko në djall!

Top Channel/ Stuhia në Spanjë i merr jetën të riut në festival. Dhjetëra të plagosur
13/08 22:02
Top Channel/ Astronautja amerikane Jessica Watkins , 34-vjeçarja që synon Hënën dhe Marsin
13/08 17:06
Top News – ‘BE nuk është supermarket’ / Zelenski bën apel: Ndaloni vizat për rusët!
13/08 16:20
Top News – 16 anije me grurë ukrainas / ’Hapet’ Deti i Zi, 3 mln ton drithë muajt e ardhshëm
13/08 16:20
Top News- Shuhet aktorja Anne Heche / Ishte në koma prej një jave pas një aksidenti
13/08 15:57
Top News – Ku i eksporton armët Serbia… / 500 milionë dollarë në 2021, më i kërkuari obusi ‘Nora’
13/08 15:52
Top Channel/ Banorët e ishullit të Tajvanit nuk shqetësohen nga ‘daullet e luftës’ së Kinës
13/08 15:23
Top Channel/ Radhë të gjata në Kili për të marrë kopjen e draftit të kushtetutës së re të propozuar
13/08 15:22
Top News – Moskë-Beograd, biletë me një drejtim / Mijëra rusë zgjedhin Serbinë: Këtu na duan!
13/08 13:55
Top News-Autori i ‘Vargjeve Satanike’ në spital/U ‘dënua’ me vdekje nga Irani, u plagos në Nju Jork
13/08 13:42
Top News – Trazira sociale në Gjermani…! / Çmimet e larta të energjisë, një ‘fuçi baruti’
13/08 13:33
Top Channel/ Autori Salman Rushdie në intubim pas goditjes me thikë në skenë
13/08 13:15
Top Channel/ Me mijëra peshq të ngordhur në lumin Oder, Gjermania akuza Polonisë
13/08 13:11
Top Channel/ Lija e majmunit: Të huajt dynden në Kanada për vaksinën
13/08 12:05
Top Channel/ Akuzat ndaj Trump/ Akuzohet për spiunazh dhe pengim të drejtësisë
13/08 11:59
Top Channel/ Lumi Rhine i Gjermanisë po thahet, njerëzit dhe bisnezet në krizë
13/08 11:07
Top News-Çfarë gjeti FBI në shtëpinë e Trump!/Publikohet urdhëri, mund të akuzohet për spiunazh
12/08 23:00
Top News-Klani i “El Chapo” bën masakër në burg/Vriten 11 të dënuar, përleshjet zhvendosen në qytet
12/08 22:17
Top Channel/ Trump, sekrete për UFOT? Mister akuza e FBI! Askush nuk publikon çfarë dokumentesh mori
12/08 21:03
Top News-Qëllohet me thikë shkrimtari i njohur/Irani shpërblim për ‘kokën’ e tij sulmohet në NjuJork
12/08 20:36