Top News – Tentuan të destabilizojnë Ballkanin/ SHBA-ja sanksionon shtatë zyrtarë rusë
05/06/2023 22:56

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, nën akuzat se tentuan të destabilizonin Ballkanin, Moldavinë, Ukrainën, BE-në, Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara. Sipas deklaratës së lëshuar nga Departamenti amerikan i Thesarit më 5 qershor, ata luajtën rol të rëndësishëm në fushatën ruse për ta destabilizuar Moldavinë dhe për ta nxitur një kryengritje atje. "Këta operativë me ndikim malinj analizojnë vendet e cenueshme ndaj shfrytëzimit dhe ushqejnë frikën që minojnë besimin në parimet demokratike në vendet e synuara," thuhet në deklaratë. Shtatë të sanksionuarit akuzohen për provokim, trajnim dhe mbikëqyrje të protestuesve në Moldavi me qëllim për ta rrëzuar presidenten Maia Sandu dhe qeverinë e re me prirje perëndimore, në fillim të këtij viti.

Top Channel/ Azili, BE ashpërson rregullat: Gjermania nuk reagon!
28/09 12:00
Top Channel/ Koreja e Veriut përgatitet për luftë: Zgjerimi i forcës atomike, bëhet ligj!
28/09 11:53
Top Channel/ Rusia po prodhin armë të reja bërthamore, Putin: Do ruajmë ekuilibrat botërorë!
28/09 11:52
Top News – Një nëndetëse ‘Made in Taiwan’ / Kundër Kinës, ishulli përgatitet për luftë
28/09 11:18
Top News – Vijnë robotët me ‘personalitet’ / META prezanton risinë: Imitojnë të folurën e njeriut
28/09 11:17
Top News – Më shumë bomba bërthamore me ligj / Koreja e Veriut ‘sanksionon’ zgjerimin e kapaciteteve
28/09 11:15
Top News – Republikanët sërish në debat / Fituesi është Trump…edhe pse mungonte
28/09 10:40
Top News – Kaloi ilegalisht kufirin, Koreja e Veriut deporton ushtarin amerikan
27/09 19:57
Top News – ‘Homoseksualizmi, jo arsye për të marrë azil’, Braverman Kritika për konventën e OKB
27/09 19:00
Top News – Rrit çmimet, mbyt konkurrencën / Autoritetet amerikane padisin Amazon
27/09 18:58
Top Channel/ Protestë në Vatikan: Zero tolerance për çdo klerik të përfshirë në abuzime seksuale
27/09 18:49
Top Channel/ Shpërthen zjarri në dasmë, 100 të vdekur në Irak: Shkaku, fishekzjarret!
27/09 17:52
Top News – VIDEO/ Momenti kur tre astronautë ulën në tokë, 6 muaj me vonesë
27/09 17:36
Top News – Luftë emigrimit të paligjshëm, Gjermania shton kontrollet në kufi me Poloninë dhe Çekinë
27/09 17:03
Top News – Përhapte ideologjinë naziste te të rinjtë, Gjermania ndalon sektin ekstremist
27/09 16:41
Top News – Pas vdekjes së Prigozhin, mercenarët e Wagner rikthehen në frontin e luftës të Ukrainë
27/09 16:20
Top Channel/ Armenia “pushton” Nagorni Karabakun, eksodi epik: Mijëra vetë marrin arratinë!
27/09 15:17
Top News-Koreja e Veriut dëbon ushtarin amerikan/Kaloi ilegalisht kufirin, ‘mbaroi’ marrja në pyetje
27/09 14:25
Top News – Katër ditë ‘jetë’ për qeverinë / SHBA, rrezik mbylljeje, nis numërimi mbrapsht
27/09 14:20
Top Channel/ UNESCO “pasuron” trashëgiminë botërore: Shtohen 40 site të reja!
27/09 14:11