Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05/2021 12:19

Roja Bregdetare amerikane qëlloi me breshëri paralajmëruese në drejtim të një grup anijesh të shpejta iraniane, në një incident që Pentagoni e cilësoi si “ballafaqim të pasigurt dhe joprofesional” në ngushticën e Hormuzit. Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby e cilësoi incidentin e së hënës me një grup anijesh të Marinës Ushtarake të Gardës Revolucionare Iraniane “domethënës” duke marrë parasysh që u regjistrua në një zonë ku është e kufizuar lëvizja. Sipas zëdhënësit Kirby, një grup me gjashtë anije, si dhe kryqëzori amerikan me raketa me preçizion USS Monterey, po shoqëronin nëndetësen amerikane USS Georgia nëpër ngushticë kur anijet iraniane u afruan “me shpejtësi të lartë, në një mënyrë agresive”. Anija Maui e Rojes Bregdetare amerikane qëlloi me artileri kur një mjet iranian ishte rreth 300 metra nga flotilja amerikane dhe qëlloi përsëri kur u afrua 140 metra larg. Pentagoni tha se 13 anije të shpejta të rojave revolucionare iraniane iu afruan deri në largësinë e 140 metrave anijeve amerikane, të hënën. Ato u larguan pas rreth 30 të shtënave paralajmëruese. Kjo është hera e dytë brenda pak javësh që një anije amerikane qëllon të shtëna paralajmëruese pas një ballafaqimi me mjete lundruese iraniane që e ka komentuar si të pasigurtë. Ngushtica e Hormuzit, një kanal i ngushtë në rajonin e gjirit, është një nga trajektoret më të rëndësishme të lundrimit. Ajo ka qenë në qendër të tensioneve mes iranit dhe vendeve perëndimore shumë herë vitet e fundit.

Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: “ Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene”!
23/06 11:55
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares, gjeorgjiani i arrestuar: Më torturuan që të pranoja krimin!
23/06 11:40
Top Channel/ OKB jep alarmin: “Njerëzimi rrezikon zhdukjen nga ngrohja globale”!
23/06 11:16
Top Channel/ “Të pashpresë për Kosovën”, Vuçiç: “Ndërkombëtarët nuk do të ndryshojnë qëndrim”!
23/06 10:18
Top Channel/ Shpërthen makina-cisternë në autostradë, dy të vdekur në Itali
23/06 10:18
Top Channel/ Pilotin e çojnë te burgu i grave, për arsye sigurie pas vrasjes së gruas
22/06 22:43
Top Channel/ Ish-policët francezë apelojnë dënimin për përdhunimin e turistes kanadeze
22/06 21:23
Top Channel/ Kryeministri spanjoll kërkon që falja e liderëve katalanas të hapë një ‘epokë të re’
22/06 21:22
Top Channel/ Nis numërimi në zgjedhjet historike të Etiopisë
22/06 21:20
Top News – ‘Si dy pika uji’, por s’kanë lidhje/ Britani, djali 3 muajsh, fiks si Boris Xhonson
22/06 18:54
Top News – UEFA, jo ylberit në Allianz Arena/ Hungaria: E dëmshme përzierja e sportit me politikën
22/06 18:53
Top News – Fyen mbretin, 3 të arrestuar/ Kamboxha, aktivistët e mjedisit akuzohen për komplot
22/06 16:27
Top Channel/ Filipinet i bien shkurt: Kush nuk bën vaksinën, shkon në burg!
22/06 15:38
Top Channel/ Nuk pyet për variantin Delta, Italia vendos heqjen e maskave!
22/06 15:12
Top Channel/ Raporti sekret: UFO-t rrëzuan 10 raketa bërthamore në bazën amerikane!
22/06 15:08
Top Channel/ Itali shqiptari tenton të vrasë gruan, e motra kap grykën e pushkës!
22/06 14:03