Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05/2021 12:22

6 muaj pasi mori OK nga autoritetet e kontrollit për të rinisur fluturimet, avioni Boeing 737 Max gjendet sërish nën hetim. Dyshimi për një problem të mundshëm elektrik, bëri që të bllokohen përsëri mbi 100 aeroplanë, që u përkasin 24 kompanive ajrore në mbarë botën. Gjithashtu janë pezulluar dorëzimet e avionëve të rinj. Boeing dhe autoriteti rregullator I SHBA, po punojnë së bashku për adresimin e problemit. Por ceshtja ka nxitur edhe një herë akuzat se 737 Max-it iu dha drita jeshile para kohe, pasi nuk u analizuan deri ne fund problemet që cuan ne rrëzimin e dy avionëve disa vite më parë. Një ndër kritikët është edhe Ed Pierson, I cili edhe më parë I ka lidhur problemet elektrike në avionët e rrëzuar, me standardet e ulëta të prodhimit në fabrikën e modelit 737. Sipas Boeing-ut dhe Autoritetit të Kontrollit, problem u lokalizua te tokëzimi jo I saktë I panelit të kontrollit në kabinën e pilotit. Kjo mund të ndikonte një sërë funksionesh kritike të avionit dhe mund të cenonte fluturimin dhe uljen e avionit. Megjithatë sipas Boeing-ut, këto probleme nuk kishin lidhje me rrëzimin e dy avionëve në Indonezi dhe Etiopi, ku pati 346 viktima.

Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: “ Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene”!
23/06 11:55
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares, gjeorgjiani i arrestuar: Më torturuan që të pranoja krimin!
23/06 11:40
Top Channel/ OKB jep alarmin: “Njerëzimi rrezikon zhdukjen nga ngrohja globale”!
23/06 11:16
Top Channel/ “Të pashpresë për Kosovën”, Vuçiç: “Ndërkombëtarët nuk do të ndryshojnë qëndrim”!
23/06 10:18
Top Channel/ Shpërthen makina-cisternë në autostradë, dy të vdekur në Itali
23/06 10:18
Top Channel/ Pilotin e çojnë te burgu i grave, për arsye sigurie pas vrasjes së gruas
22/06 22:43
Top Channel/ Ish-policët francezë apelojnë dënimin për përdhunimin e turistes kanadeze
22/06 21:23
Top Channel/ Kryeministri spanjoll kërkon që falja e liderëve katalanas të hapë një ‘epokë të re’
22/06 21:22
Top Channel/ Nis numërimi në zgjedhjet historike të Etiopisë
22/06 21:20
Top News – ‘Si dy pika uji’, por s’kanë lidhje/ Britani, djali 3 muajsh, fiks si Boris Xhonson
22/06 18:54
Top News – UEFA, jo ylberit në Allianz Arena/ Hungaria: E dëmshme përzierja e sportit me politikën
22/06 18:53
Top News – Fyen mbretin, 3 të arrestuar/ Kamboxha, aktivistët e mjedisit akuzohen për komplot
22/06 16:27
Top Channel/ Filipinet i bien shkurt: Kush nuk bën vaksinën, shkon në burg!
22/06 15:38
Top Channel/ Nuk pyet për variantin Delta, Italia vendos heqjen e maskave!
22/06 15:12
Top Channel/ Raporti sekret: UFO-t rrëzuan 10 raketa bërthamore në bazën amerikane!
22/06 15:08
Top Channel/ Itali shqiptari tenton të vrasë gruan, e motra kap grykën e pushkës!
22/06 14:03