Top News – Të përjashtuar dhe të dorëhequr!/ Policia, frika nga vettingu nga viti në vit
24/01/2021 12:05

Në strategjinë kombëtare të Qeverisë për integrimin evropian përgjatë vitit 2021-2023, ka një kapitull të vecantë për vettingun në Polici, ndryshe Vlerësimi Kalimtar dhe Periodik i Punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave në Ministrinë e Brendshme. Zbatimi i Ligjit, duket se ka edhe problematikat e veta, pasi nuk po ecën me ritmet e pritshme, pavarësisht pandemisë, që është konsideruar si një prej arsyeve, por gjithsesi jo fort të pranueshme, nëse krahasimi bëhet me vettingun e prokurorëve dhe gjyqtarëve. Vettingu në Polici ka marrë në shqyrtim deri më tani 92 punonjës dhe po përfundon vendimmarrjen për 45 punonjësit e parë të shortuar me grada dhe funksione të larta në Polici, Shërbimin për Cëstjet e Brendshme dhe Ankesat, Gardën e Republikës. Deri më tani janë vlerësuar me vendimmarrje të trupave të vlerësimit 92 punonjës nga të cilët 4 punonjës të policisë janë dorëhequr gjatë procesit kryesisht pas dërgimit të relacionit të vlerësimit dhe është ndërprerë procesi i vlerësimit me vendimmarrje nga trupa e vlerësimit me pasojë të njëjtë përjashtimin nga policia; 4 zyrtarë janë përjashtuar me vendimmarrje nga të cilët tre punonjës të SHÇBA dhe një nga Garda e Republikës. Vlerësimi i punonjësve të policisë së shtetit, gardës dhe SHÇBA është në funksion të luftës kundër korrupsionit, pasi do të sigurojë qëndrueshmërinë e institucioneve me persona me figurë të pastër, me integritet dhe profesionistë në fushat e tyre respektive. Ashtu si edhe në rastin e vettingut për prokurorë dhe gjyqtarë, edhe për Policinë, Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka ndërtuar një faqe interneti, ku veç informacionit, ka një rubrikë të posaçme për denoncime nga qytetarët, ku bëhet thirrje dhe nxitje të denoncohet çdo informacion që lidhet me procesin e vettingut, në rast se kanë të dhëna per abuzime apo shkelje ligjore për subjektet në verifikim

Trafik në rrugën e Elbasanit, pamjet kur makina e policisë ‘i shpëton’ duke hyrë kundravajtje
05/03 21:26
Top News – Itali, 30 vjet nga eksodi masiv/ Rama dhe Di Maio, memoria e 6 marsit 1991
05/03 21:16
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, pamjet e zjarrit
05/03 20:42
U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53