Top News – Të blesh burgun me para! 69 shqiptarët që ëndërruan Anglinë
27/11/2020 20:15

Ëndrra e 69 shqiptarëve për të mbërritur në Angli javën e shkuar përmes një peshkarexh nisur nga Belgjika nuk u realizua. Një operacion masiv i policisë angleze nga toka dhe ajri, interceptuan anijen e peshkimit, duke bërë ndalimin e tyre e realizuar kështu kapjen e një numri kaq të madh shqiptarësh që tentonit në hynin njëherësh në shtetin ishull. Të dhënat e para sipas medias angleze sugjerojnë se secili prej tyre kishte paguar trafikantëve 15.000 stërlina për të hyrë në Angli. Sipas ligjeve angleze kush hyn në Angli përmes dokumenteve të falsifikuar apo në mënyrë tjetër ilegale quhet hyrje e jashtëligjshme në kufi dhe është një vepër penale e dënuar deri në 12 muaj burg. Kjo është duke i ndodhur edhe 69 shqiptarëve të kapur javën e fundit në bordin e një peshkarexhe me ekuipazh ukrainas. Duke iu referuar medias angleze ka gjetur emrat e 30 prej 69 shqiptarëve të parë që janë përballuar me akuzën e kalimit të jashtëligjshëm të kufirit në dy gjykata në jug të Anglisë. Deri në seancat e ardhshme gjyqësore ata do të qëndrojnë të lirë me kusht për tu paraqitur çdo javë në stacionin lokal të policisë, raportojnë mediat angleze. Ata janë: Erest Gjika, Ernest Baliaj, Ergi Gremi, Emiliam Senko, Kristian Paplekaj, Ledjan Lleshi, Enert Vezi, Florjah Hoxha, Ervin Hazizi, Ervin Hasa, Taulant Ajazi, Leodian Sene, Lorenc Binjaku, Alfred Mahmutaj, Tomor Hazizi, Përparim Zylyftari, Klevi Husaliu, Shpëtim Durri, Flogert Kamberi, Jashar Hazizaj, Altin Bala, Neritan Sinanaj, Maringlen Methasa, Andrea Zekaqis, Eldison Selamaj, Nebi Lushi, Antonio Baroka, Klevin Tomorri, Grant Gjyriqi, Dashamir Elezi.

Top News – Terroristët dhe paratë e financimit/ Maqedoni, hetimet shtrihen përtej kufijve
24/01 13:16
Dita Ndërkombëtare e Arsimit/ Ministrja Kushi uron nëpërmjet një videoje sensibilizuese
24/01 12:57
Rikonstruktohet nënstacioni elektrik i Librazhdit, investim 1.5 mln dollarë
24/01 12:56
Top News – SPAK, vendim për turko-shqiptarin/ ‘Arrest në burg’ për trafikantin e ekstraduar
24/01 12:48
Reshje të dendura shiu e dëbore në Qarkun e Korçës, probleme me energjinë! Mos harroni zinxhirët…
24/01 12:44
Veliaj në Lekaj të Rrogozhinës: “Demokratët që nuk identifikohen me Saliun, të vijnë në PS
24/01 12:41
Bulqizë, shqetësim parkimi i makinave/ Bllokojnë hyrjet e pallateve, ambulancat dhe zjarrfikëset
24/01 12:17
Top News – Të përjashtuar dhe të dorëhequr!/ Policia, frika nga vettingu nga viti në vit
24/01 12:05
Top News – Pedofili shqiptar kapet në Greqi/ Kush është futbollisti i dënuar me 5 vjet burg
24/01 11:36
Top News – Përmbytjet, rreziku për Shkodrën/ Lumenjtë afër kufirit maksimal të kuotave
24/01 11:35
Përkthimi, streha e “mëkatarëve”/ Exclusive, si u detyruan të përkthenin libra në burgjet komuniste
24/01 11:18
Top News – ‘Në mesin tonë dhe të pamoralshëm’/ Mjeku Kalo kërkon besim dhe mirëkuptim
24/01 11:14
Aksident tragjik në ‘rrugën e vdekjes’ Fushë Krujë-Laç, humb jetën një person dhe 2 të plagosur
24/01 10:47
Top News – Skema e opozitës për zgjedhjet…! Dy lista për të rrëzuar Edi Ramën në 25 prill
23/01 19:56
Kamza “nuk njeh” covid/ Qytetarët nuk respektojnë masat mbrojtëse
23/01 19:51
Top News – Zgjerimi i detit, shkak për luftë! Media gjermane shkruan për 12 miljet greke
23/01 19:45
Diskriminim gjinor me pagat/ Femrat duan arsimin më shumë. Meshkujt marrin pagat më të larta
23/01 19:42
Top News – 23 gjyqtarë nën hetim nga SPAK/ Disa u shkarkuan, të tjerë dhanë dorëheqjen
23/01 19:39
Korçë/ Rikthehen reshjet e borës. Kush shkon në fshatrat turistikë, të pajiset me gomat e dimrit e me zinxhirë
23/01 19:36
Projektet për Beratin/ Kryeministri Rama inspekton ndërtimin e rrugëve
23/01 19:22