Top News – Të biesh në dashuri me vrasës… / Danimarka, ligj për marrëdhëniet romantike në burg
16/09/2021 18:22

Qeveria daneze ka prezantuar një ligj që do ti ndalojë të burgosurve të përjetshëm të hyjnë në marrëdhënie të reja romantike. Sipas ligjit, të burgosurit do të kufizohen në kontaktet me vetëm ata që kanë qenë pranë tyre në 10 vitet e para të burgosjes. Ministrat shpresojnë se masa do të godasë ngritjen e ‘oreve’ të kriminelëve. Ligji pason zbulimin se një 17 vjecare kishte rënë në dashuri me vrasësin Peter Madsen. Ky i fundit është dënuar me burg të përejetshëm për vrasjen e gazetares Kim Ëall, në bordin e nëndetëses së ndërtuar nga vetë ai, UC3 Nautilus, pasi ajo kishte shkuar ta intervistonte më 10 gusht 2017. Më pas, ai preu trupin e saj në copa dhe e hodhi në det. Ai u dënua në 2018-ën. Cammilla Kürstein pranoi se ajo kishte rënë në dashuri me Madsen pasi kishte shkëmbyer letra dhe kishte biseduar në telefon me të gjatë dy viteve. Ajo ishte bërë xheloze kur më pas ai u martua me një 39 vjecare ruse, ndërkohë që ishte në burg, në 2020-ën. Ministri danez i drejtësisë tha se këto lloj marrëdhëniesh duhej të ndaloheshin dhe shtoi se kriminelët e dënuar nuk duhet të jenë në gjendje ti përdorin burgjet si qendra takimi apo platforma mediatike për tu krenuar për krimet e tyre. Ligji i ri i ndalon të burgosurve afatgjatë edhe postimin e lirshëm në mediat sociale apo diskutimin për krimet e tyre në podkaste.

Top Channel/ Escobar i prerë: Jo politika nacionaliste në Ballkan, çelësi është pajtimi etnik!
27/10 12:06
Top News – Rusia kërcënon Moldavinë / Ndalon gazin për shtetin më të varfër në Evropë
27/10 11:54
Top News – Rrugët si lumenj, sheshi Duomo një liqen/Katania e gjitha nën ujë, mbytet një 53 vjeçar
27/10 11:48
Top News – Pas gjashtë muajsh sulmon ISIS / Pentagoni ngre alarmin-goditje edhe në tokë amerikane
27/10 11:43
Top Channel/ SHBA dritë jeshile: lejohet hyrja e shtetasve të huaj përmes transportit ajror
27/10 11:38
Top News – Çfarë po ndodh me mbretëreshën / Nuk do të marrë pjesë në samitin për klimën
27/10 11:16
Top Channel/ Mesiç: Situata në rajon si “fillimin e luftrave”! Por serbëve tani i thyejnë hundët”
27/10 11:15
Top Channel/ Ukraina “i tregon dhëmbët” Rusisë me dronët më të fundit turq!
27/10 11:10
Top Channel/ Ekspertët gjermanë : Infektimet do shtohen, duhen më shumë vaksinime të treta
27/10 11:08
Top Channel/ Roja bregdetare shpëton emigrantët në Egje, Greqia fajëson Turqinë për të mbyturit
26/10 21:50
Top Channel/ Sudanezët pro qeverisë civile protestojnë kundër grushtit ushtarak
26/10 21:49
Top Channel/ Presidenti Erdogan pritet nga homologu azer në vizitën e tretë që prej konfliktit
26/10 21:48
Top Channel/ Të shpëtuar nga zhdukja, bizonët rigjejnë veten në malet e Rumanisë
26/10 21:47
Top News- Pandemia gjunjëzon Europën / Kontinenti më shumë se 1.6 milion të infektuar cdo javë
26/10 21:01
Top News- Deklarata e kryeministrit europian / Paralajmëron nisjen e Luftës së Tretë Botërore
26/10 19:56
Top Channel/ Kryeparlamentarja me shkollë nate në krye të parlamentit në Gjermani
26/10 19:55
Top Channel/ Princesha japoneze lë gjithçka për dashurinë, martohet me shokun e kolegjit
26/10 19:25
Top Channel/ Mbytet gomonia në Greqi, vdesin 4 fëmijë emigrantë!
26/10 17:26
Top News- Po nxit përplasje në Bosnjë / SHBA presion Vuçiç: Të mbështesim për aq kohë sa…
26/10 17:17
Top Channel/ Mafia e limonadave: E pabesueshme, kontrabanda që po “bën namin” në Portugali!
26/10 16:04