Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06/2023 09:00

Afrika e jugut po vlerëson mundësitë për sa i takon fletë arrestit të lëshuar nga gjykata ndërkombëtare penale për presidentin rus, Vladimir Putin, në rst se ky i fundit do të pranonte ftesën e samitit BRICS, në gusht, - tha një zyrtar i qeverisë së vendit. Afrika e Jugut është anëtare e gjykatës ndërkombëtare penale dhe teorikisht duhet ta arrestojë putinin nëse ky shkel në vend, duke u bazuar tek urdhër arresti i lëshuar në mars nga gjykata. Kjo e fundit e akuzon Putinin për krime lufte, për zhvendosjen me forcë të fëmijëbe nga territoret e pushtuara ukrainase. Afrika e jugut, më 25 janar, kishte ftuar Putinin në takimin që do të mbahej më 22 dhe 24 gusht, në Johanesburg, ku do të marrin pjesë liderë të ekonomive në ngritje, përfshirë brazilin, rusinë, indinë, kinën dhe afrikën e jugut. “Nuk ka një vendim të prerë”, thotë një zyrtar i departamentit të marrëdhënieve ndërkombëtare, duke shtuar se ministrat e ngarkuar me këtë cështje do të takohen shpejt për të vlerësuar mundësitë.

Top Channel/ BE-ja kërkon “kokat” e sulmuesve, Vucic: Le të vijë KFOR-i në kufi!
26/09 15:04
Top Channel/ Serbia shpall ditë zie për sulmuesit: “Po vuanin terrorin e Kurtit”!
26/09 15:03
Top News – Polonia ‘mbyll’ kufirin me Sllovakinë / Shton kontrollet për shkak të emigrantëve
26/09 14:54
Top News – Trump pozon me armë…/ ’Dua të blej një Glock’, shpërthejnë polemikat
26/09 14:53
Top Channel/ Lamtumirë Giorgio Napolitano! Në funeralin shtetëror edhe Presidenti Begaj
26/09 14:45
Top News – Lufta mbërrin shumë pranë NATO-s / Rusia sulmon zonën kufitare mes Ukrainës e Rumanisë
26/09 14:27
Top News-Një ushtarak shqiptar në kartelin ballkanik/Hetimet spanjolle për 1.7 tonë kokainë të kapur
26/09 13:44
Top Channel/ Polonia i shton kontrollet kufitare me Sllovakinë, për shkak të emigrantëve
26/09 12:55
Top Channel/ Shifra rekord nga turizmi, Kroacia përballet dhe me anën tjetër të medaljes!
26/09 12:10
Top Channel/ Gjermania “tradhëton” Prishtinën: Të gjejë zgjidhjen për zbatimin e marrëveshjes!
26/09 11:52
Top News – Vritet admirali i Putinit, komandant i flotës ruse në Detin e Zi, Moska: ‘No coment’
26/09 11:17
Top News – F35-at e Italisë kundër MiG-ëve rusë / Përballje në 12 mijë m lartësi, dëbohen mbi Poloni
26/09 11:17
Top News – Breshëri dronësh mbi Ukrainë / Rrëzohen 26 kamikazë, goditen portet në Danub
26/09 11:05
Top News – Shpërthen depoja e karburantit… / Vriten 20 persona, 300 të lënduar në spital
26/09 10:58
Top News – “Die Welt”: Lajçak duhej shkarkuar për dështimin në Kosovë, Perëndimi përkëdhel Serbinë
26/09 08:30
Top News – Takim me Biden, Bushati nis misionin diplomatik në SHBA: Sjellim më afër dy popujt
25/09 22:59
Top News – Fermë kanabisi me vlerë 88 mijë paund / Dënohen me burg 3 shqiptarët në Angli
25/09 22:41
Top News – Orban i prerë me Ukrainën: Respektoni minoritetin hungarez që t’u mbështesim
25/09 21:12
Top News – Arratisje si nëpër filma në Itali / Shqiptari ikën nga burgu, ndihmohet nga një dron
25/09 21:11
Top News – ‘Brukseli do që ne t’i bashkohemi luftës’, Orban: Ukraina të heqë dorë nga NATO
25/09 20:54