Top News – Sulmohet Zoran Zaev/ `Shiti interesat kombëtare`
01/12/2020 18:54

Opozita maqedonase e sulmoi ashpër kryeministrin Zoran Zaev me pretendimin se shiti “interesat kombëtare në bisedimet me Bullgarinë”. Për këtë arsye, ndjekës të saj bllokuan për rreth dy orë trafikun në Shkup. Me moton “Për shpëtimin e së ardhmes maqedonase dhe për të ardhmen e popullit maqedonas”, protestat janë mbajtur para Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe para qeverisë. “Populli duhet të dijë të vërtetën, partia më e madhe e opozitës duhet të dijë të vërtetën se për çfarë po bisedohet në Sofjen”, deklaroi lideri i VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickovski. Ai ka përsëritur qëndrimin se “VMRO DPMNE-ja nuk do të pranojë asnjë marrëveshje me Bullgarinë, në rast se më të qeveria dëmton interesat kombëtare, gjuhën maqedonase, kombin maqedonas si dhe nëse heq dorë nga pakica maqedonase në Bullgari”. Më herët, deputeti i kësaj partie, Antonio Milloshoski, ish ministër i Jashtëm kërkoi dorëheqjen e kryeministrit, Zoran Zaev, ministrit të Jashtëm, Bujar Osmani dhe zëvendëskryeministrit për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov duke akuzuar për negociata të fshehta me Bullgarinë, në dëm të interesave të Maqedonisë së Veriut. Pretendimet e opozitës janë hedhur poshtë nga Lidhja Social Demokrate e kryeministrit, Zoran Zaev qe e akuzoi nga ana e saj VMRO DPMNE-ja se “punon për shërbime të huaja në dëm të shtetit”.

Top News – Itali, u përgjuan në një garazh/ Zbulohen Shqiptarët e trafikut të drogës
18/01 21:36
Top News – Arrestohet kryetari i komunës se Ulqinit/ Në pranga edhe katër zyrtarë të tjerë lokalë
18/01 19:08
Greqi, pas plazhit vjen acari/ Dëbora krijon probleme në rrugë, temperatura – 18 gradë celsius
17/01 12:25
Top News – Ulet numri i infektimeve/ Lehtësohen masat kufizuese me Greqinë
15/01 19:58
Top News – Reagon ashpër Sofja/ Maqedoni, digjet flamuri Bullgar
15/01 19:46
Osmani në Athinë/ Dendias: Zbatimi marrëveshjes së Prespës kusht për të mbështetur integrimin në BE
14/01 20:19
Top News – Virusi tek portat/ Maqedonia raporton raste mutacionesh të koronavirusit
14/01 18:21
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – Mali i Zi, zbut masat kufizuese/ Situata është përmirësuar ndjeshëm
12/01 22:40
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Greqi, përplasen bandat shqiptare/ Ekzekutohet babai, djali mbeti i plagosur
11/01 21:44
Top News – Mali i Zi `ndryshon mëndje`/ Hiqet testi i koronavirusit në kufi!
11/01 21:38
Përplasje e armatosur në Athinë, vriten babë e birë! Dyshohet për përleshje mes bandave shqiptare
11/01 18:40
Top News – Situata e koronavirusit / Greqia shtyn masat kufizuese me Shqipërinë
08/01 12:25
Rama takon Dendias, në tryezë ligji i luftës dhe marrëdhëniet mes dy vendeve
08/01 11:57
Hetime për birësimet nga Shqipëria/ Prokuroria e Selanikut hap çështje pas vrasjes së dy motrave
07/01 12:50
Top News – Brenda kësaj jave…/ Serbia vaksinon 11 mijë persona
05/01 15:04
Top News – Deklarata e deputetit Gjerman/ Bllokimi i negociatave, zhgënjim për Ballkanin
05/01 13:43
‘12 miljet në detin Jon’/ Projektligji i parë që miratohet në parlamentin e Greqisë për këtë vit
04/01 15:43
Top News – Greqi, zgjerimi i ujërave detare/ Projektligji i parë që do miratojë parlamenti
04/01 13:33