Top News – Sulmi me Novichok / Një tjetër rus nën akuzë
21/09/2021 15:16

Një rus i tretë përballet me akuza për përfshirjen e mundshme të tij në helmimin në Salisbury në 2018-ën, që sëmuri rëndë tre persona dhe i mori jetën një tjetri. Burimet e sigurisë besojnë se Denis Sergeev ishte komandanti në terren në sulmin me Bovicok kundër ish agjentit të dyfishtë Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia. Daën Sturgess vdiq pas helmimit dhe një oficer policie u sëmurë rëndë. Policia po ashtu beson se i dyshuari i fundit i përket një ekipi të inteligjencës ushtarake ruse. Sergeev besohet se ka qenë anëtari më i lartë i ekupit nga GRU-ja Ruse dhe se ka patur lidhje edhe me aktivitete të tjera nën koperturë në evropë. Shërbimi i prokurorisë i kurorës ka autorizuar akuzat e reja, por të dyshuarit nuk mund të akuzohen zyrtarisht për sa kohë që nuk janë të arrestuar. Më 2 mars 2018, ekipi i GRU-së mbërriti në Britaninë e Madhe. Dy persona, me emrat Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov, arritën në aeroportin e Gatëick-ut ndërkohë që policia tha më pas se emrat e tyre të vërtetë ishin Anatoliy Chepiga dhe Alexander Mishkin. I treti, Denis Sergeev, duke përdorur emrin Sergey Fedotov, kishte mbërritur në Heathroë më herët atë ditë. Chepiga dhe Mishkin kishin udhëtuar drejt Salisburyt për të hedhur agjentin nervor ushtarak Novicok në derën e shtëpisë së ish oficerit të GRU-së, Sergei Skripal. Ai dhe vajza e tij u sëmurën rëndë, ashtu si edhe Nick Bailey, asokohe polic. Chepiga dhe Mishkin u shfaqën në një televizion rus pasi u identifikuan në 2018-ën dhe thanë se ata kishin qenë në qytet thjeshtë si turistë, për të parë katedralen. Rusia ndërkohë ka mohuar gjithnjë përfshirjen.

Top News – Dënim nëse ofendon presidentin / Turqisë i kërkohet ndryshimi i ligjit
19/10 16:06
Top News – Park ekstrem lojërash / Arabi Saudite, frymëzim nga nafta…
19/10 16:04
Top News – Ngjarje makabër në Itali / ’Muros’ nënën e vdekur për të marrë pensionin
19/10 16:03
Top Channel/Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 15:40
Top Channel/ Rusia inskenon pushtimin e Ukrainës, Shtetet e Bashkuara: “Kievi na ka ne”!
19/10 15:40
Top News – Sulmi me hark dhe shtizë… / Norvegji, viktimat ishin qëlluar me thikë
19/10 15:27
Top News – Nuk ishte raketë hipersonike…! / Kina përegënjeshtron: Testuam një raketë hapësinore
19/10 15:26
Top News – ‘BE po na bën shantazh’ / Kryeministri polak: Nuk do të ketë ‘Polexit’
19/10 14:52
Top News- Alarm nga shkencëtarët/Varianti i ri Delta+ më ngjitësi që nga fillimi i pandemisë
19/10 14:50
Top Channel/ Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 14:16
Top Channel/ Turqia “luftë me të gjithë”, thërret ambasadorët e 10 vendeve perëndimore!
19/10 14:00
Top News – Inskenoi rrëmbimin e tij në Itali / Britaniku donte të lante borxhet me paratë e familjes
19/10 13:42
Top News – Bëhet nënë në moshën 70 vjeçare / Doktorët i kishin thënë se nuk mund të bënte fëmijë
19/10 13:34
Top News – 5.2 tonë kokainë në një jaht / Konfiskim rekord në Portugali, vlente 200 mln euro
19/10 13:32
Top News-‘Jam kërcënuar 3 herë më jetë’/Zëvendëskryeministri britanik zbulon sulmet ndaj tij
19/10 13:30
Top News – Fëmijët sillen keq… / Ndërshkime për prindërit, gati ligji në Kinë
19/10 13:24
Top News – Shpërthen telefoni, vdes 11 vjeçari / Po karikonte aparatin gjatë mësimit online
19/10 13:22
Top News- Teston dy raketa balistike / Koreja e Veriut ‘mbjell’ frikë, bien në ujërat pranë Japonisë
19/10 13:21
Top Channel/”BE-ja rrezikon shpërbërjen”: Mes sherrit, Polonia paralajmëron bllokun europian!
19/10 13:16
Top News- Gazi armë politike e Putin/BE-Ja çfarë po e shkakton krizën e energjisë
19/10 12:55