Top News – Suedia ‘kënaq’ Erdoganin! / Ekstradon një person në Turqi për ‘hir’ të NATO-s
12/08/2022 12:36

Qeveria e Suedisë tha se ka vendosur të ekstradojë në Turqi një person të kërkuar për mashtrim financiar, i pari që kur Turqia kërkoi ekstradimin e një numri individësh në këmbim të miratimit për anëtarësimin e Stokholmit në NATO. Turqia, anëtare e NATO-s u tërhoq në qershor nga kërcënimi për t’i vënë veton anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në aleancë, pas javësh negociatash të tensionuara, gjatë të cilave Ankaraja i akuzonte dy vendet nordike se strehojnë persona që Turqia thotë se janë militantë të Partisë së ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). Si pjesë e marrëveshjes, Turqia paraqiti një listë personash që i kërkoi Suedisë që t'i ekstradonte, por që atëherë ka shprehur zhgënjim me mungesën e përparimit në këtë drejtim. Dërgimi i 30 vjeçarit, do të ishte rasti i parë i njohur i një ekstradimi në Turqi që nga arritja e marrëveshjes. "Është një çështje rutinë. Personi në fjalë është shtetas turk dhe i dënuar për mashtrime në Turqi në vitet 2013 dhe 2016", i tha agjencisë Reuters Ministri i Drejtësisë i Suedisë, Morgan Johansson. "Gjykata e Lartë e ka shqyrtuar çështjen dhe ka arritur në përfundimin se nuk ka pengesa për ekstradimin," tha ai. Një zëdhënës i Ministrisë së Drejtësisë nuk pranoi të thoshte nëse personi ishte në listën që kishte hartuar Turqia për ekstradim dhe as të jepte komente të mëtejshme mbi këtë çështje. Televizioni suedez SVT, i cili ishte i pari që njoftoi për ekstradimin, tha se personi ishte dënuar në Turqi me 14 vjet burg për mashtrime me karta bankare. Personi, i arrestuar në Suedi që nga viti i kaluar, thotë se është dënuar pa të drejtë, sepse është konvertuar në të krishter, ka refuzuar të bëjë shërbimin ushtarak dhe se ka prejardhje kurde, njofton televizioni SVT.

Top Channel/ SHBA, sanksione Rusisë/ Vendimi pas aneksimit rus të tokave ukrainase
30/09 19:39
Top Channel/ E gjithë bota kundër Putin/ Nga SHBA, te Meloni. Proteston edhe Tirana
30/09 19:34
Top Channel/ Putin anekson 15 përqiond të Ukrainë, Zelensky: Duam të hyjmë në NATO
30/09 19:21
Top News- Ukraina kërkon hyrje të shpejtë në NATO!/Bisedime me Rusinë kur të ndërrohet presidenti
30/09 19:01
Top News- Uragani Ian ‘gjunjëzon’ Floridan /Dhjetëra viktima dhe mijëra të bllokuar në SHBA
30/09 18:52
Top News- Cybertruck, rezistent ndaj ujit/ Të paktën këtë na pohoi Elon Musk
30/09 18:45
Top News-Një ‘Krime e dytë’ në sytë e Perëndimit/Presidenti Putin anekson 4 rajonet e Ukrainës
30/09 18:21
Top News-Shqiptarët, pengmarrësit e ministrit belg/Dyshimet e policisë dhe si u ra në gjurmët e tyre
30/09 18:09
Top Channel/ Gjermania “nuk heq dorë” nga Procesi i Berlinit, Sarrazin turne në Ballkan!
30/09 17:58
Top News- Maska që zbulon në ajër Covid 19/Kina prodhon ‘mburojën’ kundër virusit
30/09 17:46
Top Channel/Dalin monedhat me portretin e mbretit Karl: Nuk mban kurorë!
30/09 15:44
Top Channel/ Putin sot shpall aneksimin, SHBA: Kjo është vjedhje territoresh!
30/09 15:23
Top Channel/ ”Çmendet” inflacioni në Europë, më i larti që nga fillesat e euros!
30/09 15:21
Top News – Përse Barcelona është unike!/Qyteti më i mirë në botë për kulturën e historinë
30/09 15:18
Top News – TikTok fshin 113 milionë video!/Në rrjetin social, bum postimesh të dëmshme
30/09 15:13
Top News – Alarm bërthamor, NATO nën presion / SHBA ‘lojëra lufte’ masive para fjalimit të Putinit
30/09 15:12
Top Channel/ ”S`ka prova për Ferizajn”, Haga ndryshon aktakuzën për Thacin e të tjerët!
30/09 14:57
Top News – Reja e metanit mbulon Norvegjinë e Suedinë/Rrjedhja në Nord Stream nuk ndalet, ja pasojat
30/09 14:37
Top News – Peshkaqen në rrugët e përmbytura / Uragani shkatërron Floridën, qytetet nën ujë
30/09 14:33
Top News – Inflacioni në qiell në Eurozonë / Arrin në 10 për qind, më i larti që nga dalja e Euros
30/09 14:30