Top News – Studimi i ri: Covidi, dëme afatgjata në mushkëri
01/12/2020 12:29

Covid 19 mund të jetë duke shkaktuar anomali në mushkëri që mund të pikasen edhe më shumë se tre muaj pasi pacientët janë infektuar. Një studim i universitetit të Oxfordit përdori një teknikë të re skanimi për të identifikuar dëmet që nuk kapen nga skanimet konvencionale. Teknika përfshinte një gaz të quajtur Xenon gjatë skanimeve MRI për të krijuar imazhet e dëmeve në mushkëri. Ekspertët e mushkërive thanë se një test që mund të dallojë dëmet afatgjata mund të bëjë një dallim të jashtëzakonshëm tek pacientët me covid. Teknika Xenon, bën që pacienti të thithë gazin gjatë një skaneri të rezonancës magnetike MRI. Ekspertët, e kanë testuar teknikën në 10 pacientë të moshave nga 19 në 69 vjec. Tetë prej tyre kishin vështirësi të vazhdueshme në frymëmarrje dhe lodhje, tre muaj pasi ishin prekur nga koronavirusi, edhe pse asnjë prej tyre nuk ishte pranuar në kujdes intensiv apo nuk ishte vendosur në ventilim, dhe skanimet e thjeshta nuk kishin gjetur asnjë problem në mushkëritë e tyre. Skanimet treguan shenja të dëmtimit të mushkërive duke nxjerrë në pah zona ku ajri nuk qarkullon lehtësisht në gjak, në tetë nga pacientët që raportuan vështirësi në frymëmarrje. Rezultatet bënë që ekspertët të planifikojnë tani një testim me mbi 100 persona, për të parë nëse i njëjti përfundim është i vërtetë për njerëz që nuk janë shtruar në spital dhe që nuk kanë kaluar simptoma serioze.

Top News – Përplasja me Astrazeneca-n/ BE do të ashpërsojë rregullat e eksportit për vaksinën
26/01 12:17
Top News – Varianti i ri brazilian/ Konfirmohet rasti i parë në SHBA
26/01 12:17
Top News – Serbët po vaksinohen…/Por vaksina nuk vjen nga Evropa Perëndimore
26/01 12:16
Top News – Dorëhiqet Giuseppe Conte/ Kryeministri italian në një lëvizje taktike
26/01 12:15
Top News – ‘Të paprekshmit’ nga koronavirusi/ Zbuloni cilët janë njerëzit me imunitet natyral
26/01 01:01
Top News – Arrestohet mjeku i urgjencës/ I duheshin shtretërit,dyshohet se vrau dy pacientë me Covid
26/01 00:59
Top News – Conte paralajmëron dorëheqjen/Italia në kaos, çfarë ndodh të martën
25/01 22:57
Top News – Njerku e varte më kokë poshtë/ Kamerierja shpëton djalin nga abuzimet
25/01 22:56
Top News – Ai nuk është pallati im!/ Putin rrëzon pretendimet e Navalny-it
25/01 22:56
Pamje të rralla ajrore të Shkëmbinjve të Bardhë në Dover, në jug të Anglisë – Pa Koment
25/01 21:42
Pompei shfaq thesare të reja në Muzeumin e Antikitetit – Pa Koment
25/01 21:34
Vala e dytë e koronavirusit godet Perunë – Pa Koment
25/01 21:34
Biden nënshkruan dekretin për lejimin e transgjinorëve të ushtrinë e SHBA – Pa Koment
25/01 21:33
Estonia bëhet me kryeministren e parë femër – Pa Koment
25/01 21:33
Top News – 1,3 miliardë dollarë padi/ Dominion hedh në gjyq Rudy Giuliani-n
25/01 21:19
Top News – Vallë, po `kopjon` Trumpin! Plani i Biden: blini produkte amerikane!
25/01 20:10
Top News – Shkencëtarët janë të bindur/ Vaksina e modernas funksionon kundër virusit të ri
25/01 20:09
Top News – Përplasja e BE me AstraZeneca/ Diskutohet dhe heqja e patentës
25/01 19:49
Top News – Më në fund, vëmendje/ BE diskuton vaksinat në ballkanin perëndimor
25/01 19:49
Top News – Bisedimet Turqi-Greqi/ Çfarë u diskutua në Stamboll
25/01 19:49