Top News – Studimi i fundit, Covid-i “i gjatë”/ Kush është më i rrezikuar?
21/10/2020 11:58

Mosha e shkuar dhe pasja e një vargu simptomash fillestare rrit rrezikun e Covid-it të gjatë – thonë shkencëtarët. Studimi i parë nga BBC, përllogarit se një në 20 persona të prekur nga Covid-i, sëmuren për të paktën tetë javë. Kërkuesit e King’s College në Londër, po ashtu, thonë se të qënët femër, pesha e tepërt dhe astma, rrisin rrezikun e Covid-it të gjatë. Qëllimi i shkencëtarëve është që të zhvillojnë një sinjal të hershëm paralajmërimi që mund të identifikojë pacientët që kanë nevojë për kujdes shtesë ose që mund të përfitojnë nga trajtimi i hershëm. Shkencëtarët kanë hulumtuar të dhënat për elementë që mund të parashikojnë se kush do të preket nga një sëmundje që do të zgjasë shumë. Rezultatet, që do të publikohen online, tregojnë se covidi mund të prekë këdo, por disa elementë e rrisin rrezikun. “Pasja e më shumë se pesë simptomave të ndryshme gjatë javës së parë, është një nga faktorët kryesorë të rrezikut”, thotë doktoresha Claire Steves nga Kings College në Londër. Covid-19 është më shumë sesa thjeshtë një kollë dhe virusi që e shkakton atë mund të prekë organe në të gjithë trupin. Dikush që ka kollë, këputje, dhimbje koke dhe diarre, dhe humbet ndjesinë e të nuhaturit, që janë simptoma potenciale, do të ishte më i rrezikuar se dikush tjetër që ka vetëm kollë. Rreziku po ashtu rritet me moshën, veçanërisht nëse janë kaluar të 50-tat e po ashtu rritet edhe nëse je femër.

Top News – Krijohet pajisja e rrallë/ Ndalon përplasjen e asteroidëve
02/12 21:46
Top News – `Ne s`jemi anglezë`/ Berlini nuk nxiton me vaksinën
02/12 21:45
Top News – Gjermania për negociatat/ BE dha fjalën, tani ta mbaje!
02/12 21:37
Top News – Terrori në Gjermani/ Agresori, një i sëmurë psiqik
02/12 21:36
Top News – A do të hetohet Trump/ Shtëpia e bardhë, skemë korrupsioni
02/12 19:42
Top News – Del opinioni i Venecias/ Në zgjedhje, me kodin aktual!
02/12 18:46
Top News – Fotoja që preku botën/ Mjeku përqafon pacientin me covid
02/12 18:19
Top News – Frika mposht gëzimin/ Covidi mbyll qytetin biblik!
02/12 17:47
Top News – Sonda Kineze/ Merr kampione në sipërfaqen e hënës
02/12 16:05
Top News – Vendimi i italisë/ Vaksina falas për të gjithë
02/12 15:37
Top News – Kisha në Beograd/ Punimet përfundojnë pas 86 vitesh
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Top News – Apokalips bore/ Në qytetin me verior të Rusise
02/12 15:24
Top News – Qendra Evropiane/ Shumë vende arritën pikun
02/12 14:21
Top News – Aksidenti në Gjermani/ Mes viktimave, foshnja 9 javëshe
02/12 12:55
Top News – Monoliti misterioz/ Utah, nuk u rrëmbye nga alienët
02/12 12:49
Top News – Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia
02/12 12:45
Top News – Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming
02/12 12:44
Top News – Rregullat për karantinën/ SHBA, shkurtohet kohëzgjatja
02/12 11:57
Top News – Hetim në SHBA/ Korrupsion në Shtëpinë e Bardhë
02/12 11:56