Top News – Studimi: Alkooli dy gene përgjegjëse për cirozën
10/07/2020 14:50

Një studim ndërkombëtar i udhëhequr nga kërkues në Glasgow ka zbuluar dy gene të cilat duket se ndikojnë në prirjen e organizmit për të zhilluar ose jo sëmundje të mëlçisë të lidhura me alkoolin. Studimi, bazuar në kampionet e AND-së së rreth 40,000 pacientëve nga Britania e Madhe dhe Europa, identifikoi një gen të shoqëruar me një rrezik më të ulët të shfaqjes së cirozës, dhe një tjetër që I korrespondon një predispozite të shtuar për këtë sëmundje. Deri më tani, dihet pak për ndonjë bazë gjenetike të kësaj situate shëndetësore. Deri më sot nuk ka shërim për cirozën, por studiuesit besojnë se gjetjet e tyre mund t’i hapin rrugën trajtimeve të reja dhe diagnostifikimit të hershëm. Dr Hamish Innes, epidemiolog dhe biostatisticien në Universitetin Glasgow Caledonian i cili drejtoi studimin me kolegët në Gjermani, tha se “ kanë të kuptojmë më mirë përse disa persona që konsumojnë shumë alkool bëjnë cirozë të mëlçisë, e disa të tjerë jo”.

Top News – Trump-pas pandemisë/ Nuk kam folur me homologun kinez
11/08 21:14
Top News – Dhurata më e bukur/ Kylie Jenner feston 23 vjetorin
11/08 18:57
Top News – Maskë me të brendshme/ Miliarderi arrestohet në Norvegji
11/08 17:39
Top News – Hija e koronavirusit/ Ngrihet ngadalë nga Wuhani
11/08 16:02
Top News – 60 vjeç në karantinë/ Banderas, pozitiv me koronavirus
11/08 16:02
Top News – Vaksinat e mëparshme ulin rrezikun e koronavirusit
11/08 15:24
Top News – E para në botë/ Rusia regjistron vaksinën
11/08 15:00
Top News – Koronavirusi, rriten infektimet! Evropa merr masa të reja
11/08 14:55
Top News – Presidenti Trump do ta pranojë emërimin për rizgjedhje në Shtëpinë e Bardhë ose Getisburg
11/08 14:52
Top News – Dentistët kundër Covid-19/ Argjentinë, krah mjekëve në betejë
11/08 14:48
Top News – Kohë pandemie/ Dasmë në Los Angeles, ndërhyn policia
11/08 14:45
Top News – Liderja opozitare në Bjellorusi largohet nga vendi
11/08 13:43
Top News – “Bosi” i Apple-it/ Tim Cook në klubin e milionerëve
11/08 13:02
Top News – Nuk ndalet pandemia! 20 milionë raste në gjithë botën
11/08 12:28
Top News – Sekretari i shtetit, Pompeo turne njëjavor në Evropë
11/08 12:28
Top News – Trump le konferencën/ Të shtëna pranë shtëpisë së bardhë
11/08 12:09
Top News – Fëmijët dhe koronavirusi/ E përhapin si të ftohtin e zakonshëm
11/08 11:57
Top News – Agjencia Europiane:Të kthehen masat e parandalimit
11/08 11:55
Top News – Kina hakmerret sërish/ Sanksione për 11 shtetas të SHBA
10/08 22:18
Top News – Qeveria e Libanit/ Jep dorëheqjen pas shpërthimit
10/08 21:14