Top News/ Spiunët rusë mes nesh…’Gëlojnë’ në Evropë, aktivitet i shtuar në Gjermani
13/06/2024 11:31

Duken si fqinjë të mirë. Disa kanë familje me fëmijë dhe bëjnë një jetë të qetë. Të tjerët janë studentë, që ndjekin universitete në vende të ndryshme, punojnë si shkencëtarë. Në Rusi, ata konsiderohen elita mes spiunëve. Vladimir Putin i quan "Ëunderkinder" - "fëmijë mrekulli". Të gjithë këta, janë agjentë të inteligjencës ruse, të cilët jetojnë nën një identitet të rremë: shpesh për vite dhe nganjëherë dekada në vendin ku janë me mision. Ata nuk kanë mbrojtje diplomatike dhe përballen me burgime të gjata nëse zbulohen. Shërbimet gjermane të sigurisë besojnë se Rusia do t'i përdorë gjithnjë e më shumë këta spiunë në të ardhmen, dhe se spiunë të tillë janë tashmë aktivë në Gjermani. Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, disa spiunë rusë janë zbuluar në Holandë, Greqi, Norvegji dhe Slloveni. Zyra për Mbrojtjen e Rendit Kushtetues në Gjermani, thotë se Rusia kryen aktivitete të gjera spiunazhi në Evropën Perëndimore. Prej disa javësh, shërbimet e inteligjencës evropiane kanë paralajmëruar gjithnjë e më shumë për sabotazhe dhe zjarre, të cilat mund të shkaktohen nga spiunët rusë. Tashmë ka pasur disa arrestime në Poloni dhe gjermani. Programi i spiunazhit u krijua menjëherë pas themelimit të Bashkimit Sovjetik në 1922. Më pas KGB-ja dërgoi spiunë me biografi të rreme në të gjithë botën. Pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, ky spiunazh u vazhdua nga shërbimi i ri i inteligjencës së jashtme ruse SVR. Përveç kësaj, shërbimi rus i inteligjencës ushtarake GRU ka përdorur përsëri "ilegalë" për disa vite. Sipas informacioneve, Rusia ende përdor një mjet klasik për spiunët, që operojnë ilegalisht, i cili duket si një relikt nga Lufta e Ftohtë: komunikimin me radio valë të shkurtra. Këto mesazhe, në parim, mund të dëgjohen nga kushdo, gjë që e bën të vështirë identifikimin e marrësve të vërtetë. Mesazhet janë të koduara dhe mund të lexohen vetëm me kodin e duhur të deshifrimit.

Top Channel/ Gjermania rikthen pensionistët: Nevojë “akute” për punëtorë të kualifikuar!
16/07 15:16
Top News/ Eufemizma dhe vetëcensurim / Si flasin rusët në Rusi për luftën në Ukrainë?
16/07 15:13
Top News/ Autobusi përmbyset në hyrje të tunelit / Aksident tragjik në Spanjë, disa të lënduar
16/07 15:11
Top News/ Etna lëshon hi dhe llavë / Vullkani është ‘zgjuar nga gjumi’, aktivitet i shtuar
16/07 15:06
Top Channel/ Rënia e akuzave ndaj Trump, Grenell: Tani është radha e Hashim Thacit!
16/07 14:48
Top Channel/ Arrestohet aktorja greke! Rreh ish-bashkëshortin gjatë pushimeve, shkatërron shtëpinë
16/07 14:38
Top Channel/ Habit studimi! Ndryshimet klimatike po rritin zgjasin ditën! Ja si po ngatërrohet koha
16/07 13:14
Top Channel/Vetflijohen burrat në Korenë e Jugut, politikani: Fajtor, dominimi i grave në shoqëri
16/07 13:13
Top Channel/ Ushtari francez goditet me thikë, rritet frika para Lojërave Olimpike
16/07 13:10
Top Channel/ Dënohen 4 shqiptarë në Angli! Iu gjetën 1 mijë bimë kanabis me vlerë 330 mijë paund
16/07 13:09
Top News/ Edhe Rusia në bisedimet e paqes / Zelenski ndryshon mendje, plan për një samit të dytë
16/07 12:56
Top News/ Votim virtual për presidentin Biden / Do të marrë nominimin e demokratëve para kuvendit
16/07 12:53
Top News/ Zbulohet një shpellë në Hënë…në ‘Detin e Qetësisë’, mund të strehohen astronautët
16/07 12:47
Top News/ Tha se Trump duhet vënë në shënjestër…Biden bën ‘mea culpa’: Ishte një gabim
16/07 12:45
Top News/ BE bojkoton Viktor Orban / Komisionerët Evropianë nuk marrin pjesë në takime
16/07 12:41
Top News/ Donald Trump pritet si hero…Me veshin e fashuar në konventën republikane
16/07 12:33
Top News/ Dikur e quante:‘Hitleri i Amerikës’…J.D.Vance dhe metamorfoza e tij, i zgjedhuri i Trump
16/07 12:23
Top Channel/ Hagë, sot vendimi për Pjetër Shalën: Vrau një bashkëpunëtor të Serbisë në Kukës!
16/07 12:02
Top Channel/ “Dorëzohet” Ukraina? Zelenski: “Bisedime paqeje, Rusia të marrë pjesë”!
16/07 11:42
Top Channel/ Zbulohet shpellë në Hënë: U krijua nga “tubacionet” e llavës!
16/07 11:39