Top News – SOS, bullgarët po zhduken…! / Vendi po shkretohet, maternitetet bosh, të rinjtë ikin
28/09/2022 13:43

Korridore boshe dhe vetëm tetë foshnje në shtretërit e tyre. pavioni i maternitetit në qytetin e Grabovos, tregon gjithcka që do të dish për rënien drastike të shkallës së lindjeve në Bullgari. “Nuk ka shumë njerëz në moshë për të lindur fëmijë që kanë mbetur këtu. Të rinjtë janë larguar duke kërkuar vende pune në qytetet e mëdha apo jashtë vendit”, thotë pediatria Bistra Kamburova. Gabrovo, e gjendur në rrëzë të maleve Ballkan, është simbol i rënies demografike në vendin më të varfër anëtar të Bashkimit Evropian. Dikur, i njohur si Mancesteri bullgar për shkak të industrisë së tij në shpërthim, qyteti ka humbur gjysmën e popullsisë që nga 1985. E kjo është në fakt një histori e njohur në të gjithë pjesën tjetër të vendit. Korrupsioni, mungesa e perspektivës dhe një spirale krizash politike që do ti cojnë bullgarët në zgjedhje sërish të dielën, në zgjedhjet e katërta të përgjithshme në 18 muaj, kanë bërë që të rinjtë e zhgënjyer të hedhin sytë gjetkë.

Top Channel/ Miratohet mes protestave ligji për privatizimin e pjesshëm të Sistemit të Shëndetit
03/12 10:32
Top Channel/ Vendoset çmimi tavan, mbeten pa karburant pikat e tregtimit në Hungari!
02/12 22:22
Top News – Nuk ndalen kalimet në La Mansh/ Anglia kërkon kthimin e azilkërkuesve shqiptarë
02/12 22:22
Top News – ‘Më mirë në burg në Angli, se në Shqipëri’/ Deklarata që shokoi autoritetet policore
02/12 22:18
Top Channel/ BE reagon pas deklaratë së Vucic: Të veprohet sipas mënyrës europiane!
02/12 21:29
Top Channel/Kremlini i përgjigjet Biden-it: Vetëm po pranuat kushtet tona…
02/12 21:26
Top News – Hungaria bllokon fondet e BE për Ukrainën/ Aleati i Putin në Evropë presion Brukselit
02/12 21:01
Top News – Rusia dërgon trupa në kufirin turk/ Putin dhe Erdogan përplasje interesash në Siri
02/12 20:59
Top News – Ukraina ka fundosur 12 anije luftarake!/ Si dështoi flota ruse në Detin e Zi
02/12 20:58
Top News – Borell në ‘fije të perit’ për dialogun/ Der Spiegel- Nuk është transparent dhe as neutral
02/12 20:55
Top Channel/ Vizita e Macron në SHBA, biseda për luftën në Ukrainë dhe marrëdhëniet dypalëshe
02/12 19:57
Top Channel/ SHBA për Open Balkan: Të diferencohet zona e tregtisë së lirë nga zona e kontrabandës!
02/12 19:46
Top Channel/ Anglia: Vazhdojnë kalimet në La Mansh, ktheni mbrapsht azilkërkuesit shqiptarë!
02/12 19:05
Top News- Jahti i oligarkut që u kap në Adriatik/Do dalë në ankand, pas sanksioneve të BE
02/12 18:43
Top News – A po shkojnë Putin dhe Biden drejt bisedimeve/ Rusia kërkon të flasë për luftën
02/12 18:42
Top News-Zuckerberg bëhet ‘bashkë’ me Elon Musk/Pas problemeve me Apple, sulmojnë kompaninë
02/12 18:33
Top Channel/ Borell mund “të shkarkohet” nga dialogu? Gjermanët: Nuk është transparent e neutral!
02/12 18:33
Top Channel/ Nafta ruse, 60 dollarë: BE, pranë kufizimit-PO e Rusisë stabilizon çmimin e karburantit
02/12 18:32
Top News – Putin rrëzohet nga shkallët!/ Raportet- Presidenti rus nën kujdesin e mjekëve!
02/12 18:02
Top News-‘Goditje’ për familjen mbretërore/Publikohet traileri i dokumentarit “Harry and Meghan”
02/12 17:52