Top News/ Sondazhet parazgjedhore/ Ekstremistët e djathtë fitojnë zgjedhjet në Francë
25/06/2024 14:10

Sondazhet në Francë tregojnë se partia National Rally e ekstremit të djathtë dhe aleatët e saj kryesojnë në parashikime, por nuk kanë shumicën absolute të nevojshme për të formuar një qeveri. Franca do të votojë në raundin e parë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të thirrura nga presidenti Emmanuel Macron këtë të dielë, ndërsa raundi I dytë do të kryhet më 7 korrik. Sipas mediave të huaja, këto janë një prej zgjedhjeve më të rëndësishme në 22 vitet e fundit. Sipas një sondazhi të Ipsos, Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë ( RN ) dhe aleatët e tij, Republikanët-Ciotti (LR-Ciotti), kryesojnë në synimet e votimit me 35.5%, më pas vjen Fronti i Ri Popullor majtist-socialist, I cili pasohet me tej nga kampi presidencial i Macron Ansamblit. Shumica absolute në dhomën e ulët të Parlamentit francez ka 289 vende. Lideri i partisë politike që fiton zgjedhjet legjislative mund të bëhet kreu i qeverisë. Ai emërohet nga presidenti i republikës dhe miratohet nga Asambleja Kombëtare.

Top Channel/ Demokratëve nuk iu “mbushet” mendja, kërkojnë sërish dorëheqjen e Biden
18/07 22:36
Top News/ Izraeli ‘tregon muskujt’! Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah
18/07 20:35
Top News/ Von der Leyen rizgjidhet në krye të KE: Të mbrojmë demokracinë europiane nga ekstremistët
18/07 17:49
Top Channel/ “Do sjell një prift, të largojë djajtë nga Parlamenti Europian”: Shokon eurodeputetja!
18/07 15:31
Top Channel/ Zjarri përfshin pallatin, 7 të vdekur mes të cilëve edhe fëmijë në Nice: “I qëllimshëm”!
18/07 14:57
Top News/ Nuk mund të fitosh, po na shkatërron! Pelosi paralajmëron Bidenin: Sondazhet flasin qartë
18/07 14:28
Top News/ Biden mund të tërhiqet nga gara…Mendon t’ia lërë vendin Harris, ‘i hapur për mundësinë’
18/07 14:27
Top News/ Rusia bën gati raketat bërthamore…nëse SHBA vendos të vetat në Gjermani
18/07 14:15
Top News/ Biden ndalon fushatën, preket nga Covidi / Shtëpia e Bardhë siguron: Ka simptoma të lehta
18/07 13:06
Top News/ Britania ‘kthehet’ në Bashkimin Evropian / Nis samiti i Bashkësisë Politike Evropiane
18/07 13:04
Top News/ Izraeli çon tanket në veri të Rafahut / Shënjestron ‘qelizat terroriste’, sërish viktima
18/07 12:59
Top News/ 500 mijë trupa ruse rrethojnë Ukrainën/550 mijë ushtarë të Putin, të ekzekutuar e plagosur
18/07 12:50
Top News/ Do fokusohet tek mbrojtja e vet / Gjermania përgjysmon ndihmat ushtarake për Ukrainën
18/07 12:43
Top News/ Von der Leyen, prioritet zgjerimin / Në prag të mandatit të dytë, publikon platformën
18/07 12:43
Top News/ Gjermania përgatitet për Trumpin /’Skenari më i keq’, fitorja e mundshme e ish presidentit
18/07 12:39
Top News/ ‘Do të jem zëri i klasës punëtore’ / Zëvendësi i Trump mban fjalimin në konventë
18/07 12:31
Top News/ 190 robër lufte kthehen në shtëpi / Ukraina dhe Rusia, shkëmbimi i tretë në disa javë
18/07 12:27
Top News/ Makina ‘hyn’ brenda në lokal / Një viktimë dhe gjashtë të plagosur në Paris
18/07 12:24
Top Channel/ Gjermania përgatitet për luftë: Tkurr ndihmën për Ukrainën, rrit buxhetin e mbrojtjes!
18/07 11:31
Top Channel/ Mandati i dytë në krye të KE, Von der Leyen: Zgjerimi, prioritet absolut!
18/07 11:30