Top News – Sondazhet në Top Story, për kë do të votonin qytetarët e Tiranës
30/03/2023 22:59

Top Channel, në bashkëpunim me Institutin “Angi Richerce” ka publikuar mbrëmjen e të enjtes në emisionin Top Story edhe sondazhet e para, në prag të zgjedhjeve locale në Shqipëri, të cilat do të mbahen më 14 maj. Një vend të veçantë zë padyshim edhe bashkia e Tiranës, e cila prej 8 vitesh qeveriset nga kryetari aktual, Erion Veliaj, teksa 49.2% e të anketuarve u përgjigjën se gjërat po lëvizin në drejtimin e duhur. 38.7 % e të anketuarve mbajtën nëj qëndrim kudnërshtues ndaj punës së Veliajt në Bashki, ndërsa 12.1 % zgjodhën të mos përgjigjen fare. Edhe sa i përket cilësis së jetës në kryeqytet, shumica prej 45.7% e të pyeturve, thanë se është përmirësuar në katër vitet e fundit, teksa vetëm 35.6 përqind mendonin ndryshe dhe 18.7 % thanë se nuk na ndryshuar asgjë. Ndër problematikat e renditura si më të mëdhatë në kryeqytet, shumica kanë listuar trafikun dhe ndotjen, infrastrukturën publike, ndërtimet pa kriter dhe shërbimet shëndetësore. Të njëjtat problematika janë cilësuar si prioritare për t’u ndërhyrë nga bashkia në mandatin e ardhshëm. Sa i përket Punës së Kryetarit Veliaj në bashkinë e Tiranës, më shumë se gjysma e cilësuan pozitive dhe po kaq konfirmuan se i besojnë figurës së tij. Ndërkohë pyetjes së drejtpërdrejtë, se për kë do të votonin, nëse do të shkonin nesër në kutitë e votimit, 53.8% iu përgjigjën “Erion Veliaj” dhe vetëm 32.9% zgjodhën kandidatin e koalicionit opozitar “Bashkë Fitojmë”, Belind Këlliçi.

Top Channel/ Paralajmërimi i OBSH-së/ “Nxirrni mësime nga pandemia”
05/06 15:30
Top Channel/ Korrupsioni në shëndetësi/ Numri dy i ministrisë del para gjykatës për masën e ndalimit
05/06 15:28
Top Channel/ Nami me gjoba në Tiranë, mbi 2 mijë të gjobitur. Arrestohen 16 shoferë
05/06 15:26
Top Channel/ Mbyti nënën me plastmas. Publikohet fotoja e Albi Muhollarit, student ekselent në SHBA
05/06 15:25
Top Channel/ Masa për “postieren” e 3 mln euro/ Mbetet në burg, akuzohet se vodhi klientët në Korçë
05/06 15:15
Top News – Krimi në familje në 2023/ Nga djali që mbyti të ëmën, te babai që vrau të birin
05/06 15:11
Top News – Jo tolerime për shoferët e pabindur/ Mbi 3000 gjoba, kush janë shkeljet më të zakonshme
05/06 15:07
Top Channel/ Zjarr në Orikum
05/06 14:42
Top News – I thyen xhamat e automjetit/ Anëtarja e Këshillit – Jo politike, është makina e burrit
05/06 14:16
Top Channel/ Digjet lokali në Durrës/ Zjarri ra në mjediset e kuzhinës në Spitallë
05/06 12:58
Top Channel/ Kërcënim me armë/ Kërcënohet pronari i një lokali në Shijak
05/06 12:58
Top Channel/ Masa për “postieren” e 3 milion eurove/ Akuzohet se vodhi klientët në Korçë
05/06 12:57
Top Channel/ Burri plagos me thikë gruan/ 38-vjeçarja në gjendje të rëndë, shkak xhelozia
05/06 12:56
Top Channel/ “Do të vras”, pronari i lokalit në Shijak denoncon në polici kanosjen në rrugë
05/06 12:41
Top Channel/ Shqiptari u vra me plumb në kokë nga vëllai në Itali, babai: Ngjarja aksidentale
05/06 12:32
Top Channel/ Plakja e popullsisë/ Studim: Më 2100, gjysma e shqiptarëve do jenë mbi 65 vjeç
05/06 12:29
Top Channel/ Mbi 30 banorë në spital, hetimet tregojnë kush e helmoi ujin në Gjoricë
05/06 12:27
Top Channel/ Saimir Tahiri në “arrest shtëpie”, punonjës të Shërbimit të Provës i shkojnë në banesë
05/06 12:26
Top Channel/ Nga Saranda në Shëngjin, policia bllokon 8 mjete lundruese pa leje, gjobit drejtuesit
05/06 12:22
Top Channel/ Haxhia: Xhamat e thyer të makinës, mesazh për të mos parkuar, kështu afrohen turistët?
05/06 11:30