Top News – Skandali në Berat/ Mësuesi i dënuar për “pedofili” rikthehet të japë mësim
27/11/2021 15:24

Një mësues që rezulton të jetë i dënuar për “pedofili” dhe “ngacmim seksual” të fëmijëve është rikthyer të japë mësim në një nga shkollat 9 vjeçare të qytetit të Beratit. Bëhet fjalë për 62-vjeçarin Ëngjëll Bregu, i cili është emëruar mësues për lëndët e Fizikës dhe Informatikës në shkollën ’22 Tetori’. Denoncimi ka ardhur nga prindërit e nxënësve, teksa këta të fundit shprehen të shqetësuar se kanë frikë gjatë orëve të mësimit të Ëngjëll Bregut. Mësuesi 62-vjeçar është dënuar në vitin 2003 me 7-muaj burg nga Gjykata e Beratit nën akuzat për “pedofili” dhe “ngacmim seksual”, pas denoncimit të disa nxënësve të shkollës 9-vjeçare “Uznovë”. Ata e cilësuar mësuesin e tyre kujdestar si maniak seksual dhe pedofil i rrezikshëm, pasi pretendonin se gjatë një ekskursioni në Bogovë ai i kishte prekur në pjesët intime të trupit. Gjithsesi, gjykata nuk ja hoqi asokohe të drejtën e rikthimit në detyrë edhe pse u kërkua nga prokuroria. Pas kryerjes së dënimit, ai u rikthye sërish në detyrë deri në vitin 2009, kur u denoncua sërish se prekte vajzat në pjesët intime. Denoncimi u bë nga 13 prindër të nxënësve të shkollës 9-vjeçare në fshatin Çiflik të Dimalit, të cilët dërguan asokohe një peticion në Drejtorinë Arsimore të Beratit. Pas këtij peticioni, Ëngjëll Bregu u pezullua nga detyra por për shkak se denoncimi nuk u bë në polici, ai nuk u arrestua sërish. Pas më shumë se një dekade, Ëngjëll Bregu është rikthyer sërish të japë mësim, pasi prej 1-jave është emëruar në shkollën 9-vjeçare “22 Tetori” të Beratit.

Top News-143 kg kokainë me imazhin e Escobar/Lirohet nga burgu i arrestuari Erion Peti
18/01 23:08
Top News-Qyteti i vetëm në Shqipëri pa vrasje/ Asnjë krim i rëndë për 12 muajt e vitit 2021
18/01 20:42
Top News-Shifra rekord infektimesh në vend/Në 24 orë 6 qytetarë humbin jetën nga COVID-19
18/01 20:34
Top News-Shqipëria, 4 propozime në OKB/Çfarë duhet të bëjmë për mbrojtjen e grave
18/01 20:24
Top Channel/ “Nuk ka paqe pa gratë”! Fjalimi i parë i ministres së jashtme të Shqipërisë në KE
18/01 19:54
Top Channel/ Atentat në Tiranë/ U qëllua me armë me silenciator administratori i një shkolle
18/01 19:51
Top News-Dy aksidente në Krujë dhe Lezhë/Një i vdekur dhe një i plagosur në pak minuta
18/01 19:49
Top Channel/ Covid po prek edhe zemrën/ Personat që kaluan sëmundjen shfaqin probleme kardiologjike
18/01 19:47
Top Channel/ Festat mbaruan, çmimet nuk ulen/ Produktet e shportës janë ende shumë të shtrenjta
18/01 19:42
Top Channel/ Bashës i organizojnë antimiting! Mbështetësit e Berishës i qëllojnë me vezë makinën
18/01 19:39
Top Channel/ Rama 12 pyetje për shqiptarët! Shpërndahet formulari për të marrë mendimet e qytetarëve
18/01 19:36
Top Channel/ Sherr në mes të rrugës në Durrës, plagoset 50-vjeçari
18/01 19:31
Top Channel/ Drejtoria e Policisë Berat zhvillon analizë vjetore të punës, merr pjesë dhe Nano
18/01 18:58
Top News-Aksident i rëndë në Lezhë/Plagoset drejtuesi i motorit, me urgjencë drejt Traumës
18/01 18:21
Top Channel/ Aksident i rëndë në Lezhë/ Makina përplas motorin, xhami i “Benz”-it bëhet copash
18/01 18:20
Top News- Ish-agjenti i CIA për Shqipërinë/Zbulon arsyen e shtabit ushtarak amerikan
18/01 17:59
Top News – Pas vendimit për administratën/Nisin verifikimet, nëse janë apo jo të vaksinuar
18/01 17:50
Top Channel/ Xhaçka në mbledhjen Këshillit të Sigurimit të OKB: Nuk mund të ketë paqe pa gratë
18/01 17:32
Top News – Rama, përgjigje për konspiracionistët/‘Çfarë lidhje ka Turqia me rrethimet e Krujës’
18/01 17:17
Top News- Fshihej në SHBA, por fundi i papritur/ Si u arrestua në Rinas mashtruesi shqiptar
18/01 17:13