Top News – Situatë dramatike në Gjermani, kalohet pragu i 50 mijë vdekjeve nga Covid
22/01/2021 11:15

Ndonëse arriti ta menaxhonte mjaft mirë valën e parë të pandemisë, Gjermania nuk po e përballon dot me të njëjtin ritëm hovin e ri të koronavirusit. Vendi shënoi më shumë se 50 mijë vdekje nga sëmundja, një shifër kjo e rritur me një shpejtësi dramatike gjatë javëve të fundit. 859 viktima u regjistruan vetëm gjatë 24 orëve të fundit sipas Institutit Robert Koch. Në fillimin e pandemisë, panorama paraqitej ndryshe në Gjermani, por gjithçka ndryshoi këtë dimër. Qindra vdekje, ndonjëherë edhe mbi 1,000 janë raportuar në ditë, në vendin me 83 milionë banorë. Në mesin e vendeve të tjera europiane, Britania e Madhe, Italia, Franca dhe Spanja – që të gjitha kanë popullsi më të vogël se Gjermania – kanë shifra më të larta të viktimave. Megjithatë, shpresohet që masat e rrepta të izolimit të ndikojnë në rënien e numrit të rasteve, të cilat mbërritën kulmin në muajin dhjetor.

Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Presidenti kinez shpall fitoren/ Bëmë një ‘mrekulli’, zhdukëm varfërinë ekstreme
25/02 16:52
Park i ri ujor në Dubai/ Një rrëshqitëse për rekord guinnes, 48 metra e lartë – Pa komente
25/02 16:24
Të pajisur me pasaportën e vaksinës/ Izrael, koncerti i parë për të imunizuarit– Pa koment
25/02 16:23
Top News – Motoristët si skllevër…/ Itali, kompanitë shpërndarjes së ushqimeve në hetim
25/02 16:23
Top News – Stilistët me ngjyrë, bëjnë histori në Milano në javën e modës
25/02 16:22
Top News – Aksident i rëndë rrugor/ SHBA, policia ndërhyn dhe shpëton shoferin– Pa koment
25/02 16:20
Top News – Pandemia i ktheu në zoom/ SHBA, kirurgjia plastike ‘boom’ kërkesash – Pa koment
25/02 16:19
Pandemia ‘mbyll’ kulturën/ Zvicër, koncerte për vetëm një spektator… – Pa komente
25/02 16:19
Top News – Po vijnë Golden Globes…/ Përgatitjet e fundit për ceremoninë e pazakontë– Pa Koment
25/02 16:19
Top News – Vrasja e Khashoggi-t/ Raporti i zbulimit amerikan implikon princin e kurorës
25/02 16:18
Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32
Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02 22:50