Top News – Si janë ndarë organizatat kriminale/ Por, kush ka përfituar më shjumë prej tyre
18/05/2021 11:02

Për dekada me radhë, në Shqipëri edhe për shkak të një drejtësie shumë më të brishtë se vetë demokracia, por edhe për shkak të korrupsionit në gjyqësor e organe hetimi më shumë janë gjykuar korrierë sesa kapobandat. Një tjetër vështirësi e fillimit të veprimtarive kriminale të organizatave kriminale lidhet edhe me faktin se vendimet e gjykatave mbështeten në datat në të cilat janë zbuluar aktet kriminale të tyre, dhe jo kur organizata ka flluar veprimtarinë. Dhe data e kryerjes së një akti kriminal ndodh pasi organizata kriminale ka pasur një kohë të konsiderueshme në të cilën është formuar dhe vendosur për të zhvilluar veprimtarinë kriminale. Në këtë kontekst, fllimet e organizatave kriminale janë më të hershme se koha e dokumentimit të veprës së parë kriminale të tyre të provuar në gjykatë nga prokuroria. Kështu, organizatat kriminale janë ndarë në dy kategori në organizata kriminale “afatgjata”, dhe ato me një “afat të shkurtër” kohor. Dhe në pjesën e fundit të këtij seksioni raporti fokusohet në analizën e tipologjisë së “rrjetit kriminal” i cili është dhe forma më e përhapur e grupeve kriminale pas vitit 2005. Fillimet e organizatave kriminale “afatgjata” janë të lidhura shumë me kontekstin vendor, pasi e gjithë veprimtaria e tyre është më e përhapur në zonat ku ato kanë kontroll. Arsyet e formimit të organizatës janë të ndryshme. Ka pasur raste që strukturimi i një grupimi kriminal në formën e një organizate kriminale është bërë për vetëmbrojtje nga përplasjet me organizatat e tjera. Ka gjithashtu raste kur disa grupime të vogla janë bashkuar në një organizatë të madhe për të lufuar grupin rival. Dhe kjo organizatë shpërbëhej përsëri pasi arrihej ky qëllim, pra eleminohej drejtuesi i bandës kundërshtare. Për shembull, në rastin e të ashtuquajturës “Banda e Durrësit”, kjo organizatë është krijuar nga bashkimi i dy grupeve të ndryshme që vepronin në qytetin e Durrësit në vitin 1998. Një shkak tjetër tipik i cili kthehet në motivin kryesor të formimit të organizatës kriminale “afatgjatë” është hakmarrja. Në këto raste, zakonisht pikënisja e organizimit kriminal fllon me vrasjen e një të afërmi të kryetarit të ardhshëm të organizatës nga një grup tjetër, dhe ky “i dëmtuar” krijon një organizatë kriminale për të eleminuar grupin tjetër. Pra organizata kriminale vepron si strukturë sociale “protektore”.

Top News – Një vit pa figurën poliedrike…! ‘Me moikomin, libri në një vjetorin e vdekjes
22/06 00:39
Top News – Ekipi me të besuarit e Bashës/ Nga bardhi te Paloka e Spaho, ç’pritet në PD
21/06 23:00
Top News – Sinjali pozitiv nga Sllovenia/ Shqipëria mund të ndahet nga Maqedonia
21/06 22:40
Top News – Mandat deputeti me vetëm 360 vota! Rama zgjedh Durrësin, kryemadhi fierin
21/06 22:17
Top News – Çimi trafikant me dy emra e mbiemra/ Banda e kokainës nga Gjermania në Zvicër
21/06 22:09
Top Channel/ Gjirokastër. Digjet masivi me shkurre, shuarja e plotë mund të dojë orë të tëra
21/06 22:00
Top News – Plazhet plot, por pa roje bregdetare! Asnjë siguri, pushuesit frikë nga mbytjet
21/06 20:09
Top News – Zgjedhjet, OK edhe nga Asambleja e KiE/ ‘Paqartësitë nuk cënuan legjitimitetin e tyre’
21/06 20:07
Top News – Dosja e famshme me numrin 339/ Mbyllet gjykimi, ja komisionerët e dënuar
21/06 20:04
Top News – SPAK, një tjetër dosje për Çapjajt/ Atentati mafioz i 2016 ndaj Saimir Beqirit
21/06 20:01
Top Channel/ Çuçi: Janë shembur 61 objekte, 29 të arrestuar dhe 94 milionë lekë gjoba
21/06 19:59
Top Channel/ “Bomba” e plehrave Pogradec/ Në zonën e mbrojtur është krijuar një mal me mbetje urbane
21/06 19:41
Top Channel/ 15 arrestime për testet covid/ I përgatisnin false për personat që udhëtonin jashtë
21/06 19:37
Top Channel/ Konflkti Ademi-Ndreu, reagon KE/ ”Ngrijmë statusin e shoqatës”
21/06 19:35
Top Channel/ Rama lë Vlorën. Deputet në Durrës/ Dorëzon në KQZ dokumentin për mandatin
21/06 19:32
Top News – Rama ‘braktis’ Vlorën për Durrësin/ Pas 8 vitesh tërhiqet, sipas nenit 67 të kodit
21/06 19:30
Top News – Përkthyesi mbajti peng trafikantin/ U kap me kokainë, mbetet në burg pa afat
21/06 18:57
Top News – Negociatat, ende pa një vendim! Shqipëria e kërcënuar nga Maqedonia e veriut
21/06 18:42
Top News – Dy mjekë në pranga për testet covid/ 15 urdhra ndalimi, u zbuluan nga përgjimet
21/06 18:13
Top News – Kryemadhi ‘shet’ Kejdi Mehmetajn/ I jep mandatin petrit vasilit me 361 vota
21/06 17:54