Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05/2021 16:46

E ngarkuar me material nga një asteroid, anija kozmike e NASA-s ndezi motorët të hënën dhe u nis për t’u kthyer në Tokë, duke lënë mbrapa shkëmbin e lashtë të hapësirës. Kthimi ne shtëpi për robotin studiues Osiris-Rex do të zgjasë dy vjet. Ai Iu afrua asteroidit Bennu në vitin 2018 dhe I erdhi rrotull për dy vjet, deri sa arriti të mbledhë material nga sipërfaqja e tij vjeshtën e shkuar. Shkencëtarët e Universitetit të Arizonës, mendojnë se sasia e mbledhur shkon nga 200 deri në 400 gramë, shumë më tepër sesa synimi I tyre prej 60 gramë. Kjo do të jetë sasia më e madhe për SHBA, që nga zbritja në Hënë e misionit Apollo. Osirix-Rex ndodhej 300km nga asteroid Bennu kur ndezi motorët kryesorë të hënën. Kontrollorët e bazës në Kolorado shpërthyen në duartrokitje kur erdhi konfirmimi për nisjen e raketës. Bennu mendohet të jetë shkëputur prej një asteroidi më të madh, dhe besohet se përmban elementët bazë prej nga është krijuar sistemi ynë diellor. Kjo mund të hedhë dritë mbi krijimin e planetëve dhe fillimin e jetës mbi Tokë.

Top News – Mafiozi turk që kërcënon Erdogan/ Videot e tij në youtube po bëjnë namin
21/06 23:16
Top News – Zgjohet nga koma, kërkon të birin/ Italia, gruaja nuk e di që ai vdiq duke e mbrojtur
21/06 21:11
Top News – Festivali makabër në Kinë/ Mijëra qytetarë shohin therjen e qenve
21/06 21:08
Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44
Top Channel/ Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!
21/06 12:09