Top News – Shurupi i kolles që vret…/ Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12/2022 16:10

Në Indonezi, një shurup për kollën është në qendër të një aksioni ligjor të nisur kundër qeverisë e cila ka autorizuar nxjerrjen në treg të produktit që ka shkaktuar një varg viktimash, mbi të gjitha fëmijë. Autoritetet akuzohen se kanë autorizuar shpërndarjen e ilacit, që më pas u tërhoq nga raftet, që sipas akuzuesve ka shkaktuar vdekjen e të paktën 199 personave. Në tetor, ishte lëshuar alarmi nga organizata botërore e shëndetësisë për një rast të ngjashëm në Gambia. Aksioni ligjor ka si të paditur ministrinë e shëndetësisë, agjencinë kombëtare të ilaceve dhe ushqimit dhe shtatë kompani të përfshira në prodhim dhe komercializimin e produktit në Indonezi. Shurupi, sipas akuzës, përmbane sasi të ekzagjeruara të dy përbërësve të përdorur në produktet industriale si substanca të lëngshme anti ngrirje. Përmes padisë ligjore të paraqitur zyrtarisht më 18 nëntor, familjet kërkojnë dëmshpërblim prej 127 mijë dollarësh për cdo viktimë dhe nga thuajse 64 mijë dollarë për cdo person që ka pësuar pasoja jo vdekjeprurëse. Rasti u vendos në vëmendjen e shtypit ndërkombëtar pasi në tetor u regjistruan 70 viktima në Gambia. Pas këtij rasti Organizata botërore e shëndetësisë lëshoi një alarm global për katër shurupe të cilët dyshohet se kanë qenë të kontaminuar.

Top News – Zgjodhi pushime luksoze në kohë lufte/ Deputeti i Zelensky përjashtohet nga partia
27/01 22:45
Top Channel/ Vriten 7 Izrailitë në Jerusalem, Izraeli: Sulm terrorist, SHBA dhe Britania reagojnë
27/01 22:43
Top News – ‘Biden s’ka dhënë këto urdhra për Kosovën’/Kurti zbulon bisedimet me SHBA dhe BE
27/01 21:42
Top News – Jod kundër rrezatimit bërthamor!/ OBSH urdhër alarmant për mbledhjen e rezervave
27/01 20:19
Top News – Rusia bllokon faqet e CIA dhe FBI!/Akuza se po përpiqen të destabilizojnë vendin
27/01 20:18
Top News – Zelenski kërkon avionë nga NATO/ Cilat vende europiane janë gati ta ndihmojnë
27/01 20:18
Top Channel/ Dokumentet sekrete/ Arkiva kombëtare e SHBA i kërkon presidentëve që t’i dorëzojnë
27/01 19:59
Top Channel/ Trafikantët fituan 183 mln stërlina! Në e La Manshit vazhdojnë kalimet me gomone
27/01 19:47
Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29