Top News – ‘Shumë zhurmë për pak gjë’/ Rimbursimi i ilaçeve për vetëm 1708 pacientë
13/04/2021 11:22

Rimbursimi 100 përiqnd i barnave per pacientët, që kanë rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit, është shoqëruar me një fond shtesë në buxhetin e miratuar në kuvend për vitin 2021. Fondi shtesë arriti shifrën e 1.2 miliardë lekë. “Do të përfitojnë të gjithë qytetarët, qoftë nëse janë të siguruar, qoftë nëse nuk janë të siguruar. Nga sot ka filluar të funksionojë si skemë mjekimi në të gjithë strukturat tona të kujdesit parësor.” - është shprehur ministrja Manastirliu. Megjithëatë sipas të dhënave zyrtare të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë, për vitin 2020 vetëm 1708 persona kanë përfituar trajtim me barna nga lista e barnave të rimbursueshme. Referuar të dhënave nga ky dikaster rezulton se për periudhën 19 nëntor, kur hynë në fuqi skemat e rimburimit deri në datën 31 dhjetor 2020 u regjistruan në total 27mijë e 693 raste me COVID-19. Pra në total vetëm 6 përqind e pacientëve me Covid kanë përfituar trajtime nga lista e barnave të rimbursuara. Paketa e barnave për trajtimin ambulator në banesë të të infektuarve parashikon rimbursimin 100% , të formës së lehtë dhe të moderuar të trajtimit, por jo më shumë se respektivisht 1 650 lekë dhe 10 900 lekë.

Top News – Hartë prostitucioni në Tushemisht/ Në pranga pronari dhe administratorja e hotelit
12/05 10:23
Top Channel/ Tentativa per kultivim kanabisi, arrestohen 2 persona në Krujë
12/05 10:15
Top Channel/ Tronditet dhe Korça! Një i plagosur me armë zjarri
12/05 02:25
Top Channel/ Atentat në Elbasan, vritet 41-vjecari, viktima Everest Çaka. Plagoset bashkëshortja
12/05 02:24
Top News – Atentat mafioz në Elbasan/ Ekzekutohet 41 vjeçari për motive hakmarrje
11/05 22:31
Top News – Kush është viktima e atentatit mafioz/ Historia e tij nis me një disko në Barcelonë
11/05 21:56
Top News – Shefi i Policisë që shkarkoi Rama/ Riemërohet në post nga drejtori Ardi Veliu
11/05 21:45
Top News – Organizatat terroriste në Shqipëri/ Ja emrat, vendimi botohet në fletoren zyrtare
11/05 21:44
Top News – Atentat mafioz në Elbasan/ Ekzekutohet 41 vjeçari për motive hakmarrje
11/05 21:43
Top News – Shitësit e kokainës kapen në befasi/ Durrës, sekuestrohet 1 kg drogë 2 në pranga
11/05 21:42
Top Channel/ Ekzekutimi i 41-vjeçarit në Elbasan, mbërrin në vendngjarje Ardi Veliu
11/05 21:31
Top News – A janë votat, kusht për ministër! Emrat e mundshëm të kabinetit ‘Rama 3’
11/05 21:27
Top News – Manovrat ushtarake mbi Adriatik/ Ushtarakët amerikanë ndërhyjnë në Durrës
11/05 21:26
Top Channel/ Ekzekutim në Elbasan, qëllohet për vdekje 41-vjeçari
11/05 21:00
Top Channel/ Qëllohet për vdekje i riu në Elbasan, shpëton vajza që ishte në makinë me të
11/05 20:59
Top News – ‘Xubi’ i Yzberishtit vdes në aksident/ Në luftë me bandat, por jetën ia mori motorri
11/05 20:20
Top News – ‘Pandora V’, në operacion Shqipëria/ Objekte të vjedhura arkeologjike, 67 arrestime
11/05 20:19
Top News – Shkarkimi, strategjia e Ilir Metës! A do dëshmojë presidenti në komisionin hetimor!
11/05 20:18
Top Channel/ Kërpudhat kanë vrarë dhe më parë/ Në 5 vite ka pasur 50 helmime, 3 nuk mbijetuan
11/05 20:03
Top Channel/ Dhuna në familje, burrat asnjëherë nuk i shikojnë problemet tek vetja
11/05 20:01