Top News – Shuhet Avni Mula/ Inva Mula: Fluturoi gjiganti jonë!
29/10/2020 23:07

Kompozitori dhe kengetari i njohur lirik Avni Mula është ndarë nga jeta në moshën 92 vjecare. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një postimi në profilin e saj në Facebook vajza e kompozitorit dhe kengetarit të njohur, sopranoja Inva Mula. “Gjigandi jonë fluturoi në Valsin e Perjetësisë!’, shkruan Inva mula, duke njoftuar për ndarjen nga jeta të të atit. Avni Mula është një nga muzikantët më të njohur shqiptar të brezit të vet dhe është autor i kompozimeve të dhjetëra këngeve, dhe pjesëve të tjera si edhe të kolonave zanore të disa filmave. Ndër më të njohurat dhe të spikaturat e kengeve te kmpozuara prej tij të cilat publiku i pelqen ende, janë “Valsi i Lumturisë”, “Nënë moj do pres gershetin”, “Kënget e atdheut tim”, “Një djep në Barrikadë|”. Perveçse kompozitor, ai ka qene edhe bariton i Ansamblit të Këngeve e Valleve popullore. Në dnër të kontributit të dhënë për muzikën dhe artin shqiptar ishte nderuar me titullin “Artist i popullit”. Avni Mula lindi më 4 janar të vitit 1928 në Gjakovë, në Kosovë. Por më vonë familja e tij u zhvendos në Shkodër dhe pas Luftës së Dytë botërore në Tiranë. Studimet si këngëtar lirik i përfundoi në kosnervtorin Çajkovski të Moskës. gjatë studimeve në Moskë ai u njoh dhe u martua me sporanon Nina Mula, shtetase ruse e cila është ndarë nga jeta disa vite më parë.

KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Gjykatën Kushtetuese
24/11 03:43
Top News – Shqiptari më i kërkuar/ Aleks Burreli vrau biznesmenin
23/11 21:47
Top News – Drogë 500 mijë euro/ Kapet në Holandë, 8 të arrestuar
23/11 21:18
Top News – Kodheli, zv.presidente/ Asambleja parlamentare e NATO-s
23/11 20:47
Top News – Droga dhe pandemia/ Lleshaj-Skrapari, zonë problematike
23/11 20:46
Top News – Si u vra i riu shqiptar/ Gjermani, ja dy autorët e dyshuar
23/11 20:41
KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Kushtetuese
23/11 20:25
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Por nga 2 dhjetori masa të shtrënguara lokale
23/11 20:25
Vepra e Mid’hat Frashërit/ Vëllimi V vjen nga Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo”
23/11 20:03
Dyndje te parku i Liqenit/ Në bare nuk respektohet distanca dhe mos grumbullimi
23/11 19:57
Nesër mbyllet Kakavija/ Pala greke në grevë për 24 orë, do të kalojnë vetëm rastet urgjente
23/11 19:53
Rekord viktimash! MSH: 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit nga covid
23/11 19:28
Top News – Greqi, situata e rendë/ Covid, 84 vdekje, 549 të intubuar
23/11 19:20
Top News – Ambasada Gjermane/ Hap sektorin e vizave me një kusht
23/11 19:20
Top News – Gati spitali covid 4/ Shifra alarmante të të infektuarve
23/11 18:43
Top News – Covid, bilanc tragjik/ 17 humbje jete në harkun e 24 orëve
23/11 18:43
Top News – Milionat e gjobave/ Covid 19, mbushen arkat e shtetit
23/11 18:42
Top News – Policia, gjobat e covid/ 1579 të ndëshkuar në vetëm 24 orë
23/11 18:42
Top News – Pasojat e pandemisë/ Reagimi i bashkive në emergjencë
23/11 16:55
Manastirliu: Bëhemi gati për COVID4 dhe spitalet rajonale
23/11 16:33