Top News/ Shqipëria në krah të Ukrainës/ Tirana ofron mbështetje ekonomike e diplomatike
28/02/2024 09:47

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani deklaroi se ka nisur puna për hapjen e ambasadës shqiptare në Kiev. Në një deklaratë të përbashkët për media me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba ministri Hasani shprehu mbështetjen e Shqipërisë ndaj sovranitetit, lirisë dhe pavarësisë së Ukrainës. Sakaq dënoi me forcë agresionin rus ndaj Ukrainës. ‘Diskutuam për avancimin e marrëdhënieve të mira Shqipëri-Ukrainë. Në fokus të bisedës, ndihma ekonomike që Shqipëria mund të ofrojë për Ukrainën. Kemi diskutuar për mënyrat e rritjes ekonomike. Ukraina është e vendosur që e ardhmja e saj të jetë në krah lirive evropiane. Uroj që ky samit, të jetë frytdhënës dhe të ofroj perspektiva të reja për të ardhmen e Ukrainës.’ Nga ana tjetër homologu Dmytri Kuleba tha se samiti tregon se sa vlerësim ka Shqipëria në rajon. Sot diskutuam bashkëpunimin dypalësh, Shqipëria mike e mirë e Ukrainës, dua ta falenderoj për ndërmarrjen humantiare për rehabilitimin e fëmijëve ukrainas prindërit e të cilëve janë vrarë në luftë. Çdo mbështetje është e vlerësuar.’ Për të marrë pjesë në samitin për Ukrainën dhe Europën Juglindore janë të pranishëm në Tiranë udhëheqësit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor si dhe udhëheqës të vendeve të tjera të Europës Juglindore, duke përfshirë edhe presidentin ukrainas Volodymir Zelenski, i cili vjen për herë të parë në Shqipëri.

Top News/ Berisha shpjegon programin e ardhshëm të PD: Shteti ligjor mbetet shtyllë kryesore
19/04 20:42
Top News/ Rithemelimi kërkon qeveri teknike, Berisha: Mundësi e vetme për rotacion politik
19/04 20:41
Top News/ Berisha: Shqipëria, duhet të mbetet yll polar i të gjitha reformave dhe politikës tone
19/04 20:40
Top News/ Berisha: Droga e ktheu Euron në narkoeuro, rotacioni politik i bllokuar
19/04 20:40
Top News/ “Korrëm fitore”, Berisha flet për aksionin opozitar: Ndodhemi në betejë të re
19/04 20:40
Lajmet kryesore të ditës – Top News, 19 Prill 2024
19/04 20:30
Top News/ Përmbytjet në Dubai, kaos në aeroport dhe në autostrada edhe pse reshjet pushuan
19/04 20:26
Top News/ Ankesat për tenderat. Më shumë se gjysma për vlerësimin e ofertave
19/04 19:40
Top News/ Projektligji i ri i Qeverisë. Lehtëson procedurat për abortin, parashikon surrogacinë
19/04 19:15
Top Channel/ 3-vjeçari ende i zhdukur! Lihet në burg gjyshi i të miturit dhe i afërmi i tij
19/04 19:13
Top Channel/ Protesta e opozitës para bashkisë Tiranë, ndërkombëtarët dënojnë dhunën
19/04 19:12
Top News/ Komisioni parlamentar i dezinformimit / Nikolla letër opozitës: Dërgoni emrat për anëtarët
19/04 17:55
Top News/ Shqipëria po prodhon pak. Në mars, tregu u mbyt nga fruta-perimet e importuara
19/04 17:54
Top News/ Pas shpërthimit ndaj SPAK / Meta takon ambasadoren e OSBE në Tiranë
19/04 17:50
Top Channel/ 59 vjeç por një sek*bombë! Monika Bellucci habit me pozat e fundit: Dua të plakem në…
19/04 17:44
Top News/ Projekti i TEC-it në Roskovec/ Opozita kundër: Do të ndërtohet në tokë bujqësore
19/04 17:31
Top News/ Protesta e tretë e opozitës / Molotov e tensione para Bashkisë së Tiranës
19/04 17:31
Top News/ Vuçiç ngre avionët luftarakë / Serbi, mbahet stërvitja më e madhe ushtarake
19/04 17:21
Top News/ Gjyshi kyç gojën edhe në gjykatë/ Zhdukja e 3-vjeçarit në Durrës, ende mister
19/04 17:11
Top News/ ‘Plumbi i artë’ përplas SPAK me gjykatën/ Prokuroria kërkon përjashtimin e gjyqtares
19/04 17:11