Top News – Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut/ Borrel: Nuk do veçohen nga procesi i anëtarësimit
10/05/2021 22:53

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se duhet çuar përpara procesi i negociatave për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, ndërsa theksoi se nuk ka pasur synim për veçimin e tyre në këtë proces. Zoti Borrell i bëri këto komente pas takimit që zgjati 7 orë mes ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian të cilët diskutuan mes çështjesh tjera, situatën në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se ministrat u pajtuan se Ballkani Perëndimor është rajon me rol thelbësor gjeo-strategjik për Bashkimin Evropian dhe ritheksuan ardhmërinë evropiane të gjithë rajonit. “Po kjo nuk ka të bëjë vetë më procesin e zgjerimit, por duam të sigurohemi se jemi politikisht të angazhuar me partnerët tanë që nga trajtimi i pandemisë së COVID-19, vaksinimin, bashkëpunimin ekonomik, trajtimin e ndikimeve të jashtme, mbrojtjen nga dezinformimin etj”, tha ai duke nënvizuar se pati një pajtim të gjerë për nevojën e Ballkanit Perëndimor që të forcojë reformat evropiane. Sipas kryediplomatit te BE procesi i negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e veriut duhet të shkojë përpara. “Aasnjëherë nuk ka pasur synim për veçimin e tyre në këtë proces”, tha ai. Javën e kaluar, komisionari për zgjerim, Oliver Varhelyi, la të hapur mundësinë që Shqipëria të veçohet nga Maqedonia e Veriut, apo që e para të nisë negociatat për anëtarësim. Bashkimi Evropian dha dritën jeshile më shumë se një vit më parë, por kundërshtimi i Bulgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut, e pamundësoi hapjen e tyre. Borell tha se gjatë diskutimeve të hënën është kërkuar nga ministrat e Jashtëm përparim “për liberalizimin e vizave për Kosovën”, që është vendi i vetëm në Evropën Juglindore që ndodhet jashtë regjimit të udhëtimit pa viza. “Po ashtu pati edhe pritje të qarta për rifillimin e shpejtë të bisedimeve Beograd – Prishtinë, që siç e dini, do të rifillojnë para fundit të muajit qershor, siç jemi pajtuar me kryeministrin e Kosovës së fundmi”, tha zoti Borrell. Më herët u bë publike edhe letra që Këshilli Europian u dërgonte kërkuar vendeve anëtare të BE që të hapin sa më parë të jetë e mundur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Top News – Zgjohet nga koma, kërkon të birin/ Italia, gruaja nuk e di që ai vdiq duke e mbrojtur
21/06 21:11
Top News – Festivali makabër në Kinë/ Mijëra qytetarë shohin therjen e qenve
21/06 21:08
Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44
Top Channel/ Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!
21/06 12:09
Top News – ‘Defekt teknik’ në uzinë bërthamore/ Impianti i ndërtuar nga rusët, u mbyll për disa ditë
21/06 11:53