Top News – Shqipëria dhe integrimi/ Nisja dhe… pritja e një procesi!
01/12/2020 21:08

Që nga qershori 2014, Shqipëria gëzon statusin e vendit kandidat për në BE. Ne qershor 2003, ne samitin e Selanikut, Shqipëria, së bashku me vendet e tjera të rajonit, u identifikuan si vendet kandidate potenciale për anëtarësim. 3 vjet me pas, ajo nenshkroi marrveshjen e Stabilizim asocimit e cila hyri ne fuqi ne prill 2009, duke zevendesuar marrveshjen e meparshme mbi tregtie dhe bashkepunmi ekonomik te majit 1992. Në 2009-tën, Shqipëria, do te paraqiste, kërkesën zyrtare për antarësim në Bashkimin Europian. Por KE, paraqiti një Opinion në lidhje me aplikimin për anëtarësim, duke vlerësuar se Shqipëria kishte ende për të përmbushur 12 prioritetet kyçe. Në dhjetor 2010, hyri në fuqi marrëveshja për heqjen e regjimit të vizave, duke lejuar qytetarët shqiptarë të udhëtojnë pa viza në Zonën Shengen. Në tetor 2012, Komisioni rekomandoi që Shqipërisë t’i jepej statusi i kandidatit të BE, në varësi të përfundimit të reformave, veçanërisht në fushat e reformës së gjyqësorit dhe administratës publike. Në qershor 2014, Këshilli Europian i dha Shqipërisë statusin e kandidatit. Hapi tjetër i radhës ishte hapja e negociatave për anëtarësimin në BE, i kushtëzuar nga 5 prioriteteve si krijimi i një administrate profesioniste dhe të depolitizuar, forcimi i pavarësisë të institucioneve të drejtësisë, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe mbrojtja e te drejtave te njeriut. Ne 9 nentor 2016, Komisioni propozoi per here te pare Keshillit, fillimin e negociatave te anetaresimit me Shqiperine , ne varesi ten je progresi konkret ne zbatimin e reformes ne drejtesi, ne vecanti te ‘vettingut’ te gjyqtareve dhe prokuroreve.Ne 17 prill 2018, Komisioni Europian, rekomandoi qe Keshilli te vendose qe negociatat e anetaresimit te hapen me Shqiperne nen driten e perparimit te shenuar te reformave . Nga ky moment deri ne 18 tetor 2019, keshilli europian mori ne shqyrtim hapjen e negociatave te anetaresimit me Shqiperine. Ne kete moment , Keshilli vendosi t’i rikthehej kesaj ceshtjeje, perpara majit 2020. Me 25 mars 2020, keshilli I ceshtjeve te pergjithshme te BE-se, do te vendoste te hape negociatat e anetaresimit duke marre parasysh progresin e arritur ne reformat dhe kushtet e vedosura nga keshilli ne qershor 2018.Nje dite me pas, Këshilli Evropian miratoi vendimin e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së për hapjen e negociatave me Shqipërinë. Por hapja de fakto e bisedimeve kërkon caktimin e një date për konferencën ndërqeveritare BE-Shqipqëri, datë e cila duket se do të jetë vitin tjetër.

Top News – Telefoni i tij rezulton në përdorim/ Zhdukja e biznesmenit italian në Shqipëri
20/01 14:27
Top News-Kur nis vaksinimi te mësuesit e edukatoret/Plani i hartuar nga komiteti teknik i ekspertëve
20/01 14:12
Top News – Alarm në kolegjin e vajzave në Tiranë/ Gjashtë prej tyre përfundojnë në spital
20/01 13:49
Top News – Vrasja e bujshme e bankierit Santo/ Prokuroria rihap hetimet, zbardhen detaje
20/01 13:43
Top News – Aksidentoi për vdekje 10 vjeçaren/ Gjykata merr vendimin për shoferin
20/01 13:25
Në vend të festës për ditëlindje, i dhurojnë pemë. Veliaj: Sot kemi mbjellë shpresë!
20/01 12:51
Bulqizë/ Parkimi i makinave bllokon çerdhen në lagjen e Vjetër të Bulqizës.
20/01 12:50
Kërkohet mësim në auditor/ Gjirokastër, rektori: studentët nuk kanë internet
20/01 12:46
Rrjedhje gazi në shkollë/ Tiranë, evakuohen nxënësit në kolegjin privat. 6 nxënës në spital
20/01 12:44
Fshati që mbush ujin në qytet/ Gramshi fshat, pa ujë as në dimër, as në verë
20/01 12:43
Banorët kundër rrugës/ Rrogozhinë, akuza për dëmshpërblimin dhe dëme
20/01 12:42
Regjistër kombëtar për pedofilët/ Ekspertët: Urgjencë pas rastit të fundit në Ksamil
20/01 12:35
Top News – Në pranga trafikantët e drogës/ Shkodër, policia u sekuestroi 4000 fara kanabis
20/01 11:29
Top News – Trafikimi i sirianëve me skaf/ Policia e Vlorës prangos edhe drejtuesin e mjetit
20/01 10:10
Qese me fara kanabisi, do t’i shisnin për 16 mijë euro/ Dy të arrestuar në Shkodër
20/01 10:09
Top News – Dendias konfirmon Ramën/ ‘Po, Shqipëria u ofrua të presë një takim Greqi-Turqi’
19/01 22:42
Top News – Skandali 5 mijë euro në shëndetësi/ Vdes pacienti, zhduket pajisja e frymëmarrjes
19/01 22:31
Top News – Shqipëria, vendi i 6 në botë/ Në krye të listës për lejet e qëndrimit
19/01 21:20
Top News – 6 të vdekur, 21 në terapi intensive/ Në 24 orët e fundit, 586 raste te reja
19/01 18:24
Top News – Dendias në parlamentin grek/ Miljet në Jon na japin 13 mijë km2 territor të ri
19/01 18:21