Top News – Shqipëria del nga ‘zona e kuqe’/ Irlanda e heq nga vendet me rrezikshmëri të lartë
13/04/2021 12:11

Irlanda ka hequr Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezik të lartë për infektimin me koronavirus. Vetëm pak ditë më parë ishte Zvicra që mori të njëjtin vendim. Lajmi është bërë i ditur nga nga ministri i Shëndetësisë së Irlandës, Stephan Donnelly i cili tha se shtetasit që vijnë nga Shqipëria nuk e kanë me të detyrueshme karantinën në hotele. Përpara këtij vendimi, shtetasit që vinin nga Shqipëria kishin si detyrim karantinë për 14 ditë si dhe testin PCR negativ, ndërsa tashmë karantina nuk do të jetë më kusht. Në një deklaratë për mediat ministri Donnelly tha se përmirësimi i situatës epidemiologjike në Shqipëri u bë shkas për të lehtësuar këto masa. Ai shtoi se për këtë vendim ishte konstuar me Grupin Këshillues të Ekspertëve për Udhëtimet. Nisja e vaksinimit masiv dhe ulja e rasteve ditore të infektimeve ka shtyrë Irlandnën që të mos e konsiderojë më Shqipërinë si vend me rrezikshmëri të lartë.

Top News – Sulm në një shkollë në Rusi/ Fëmijë dhe mësues të vrarë në Kazan
11/05 18:44
Top News – ‘Basha vjedh votat në parti’/ Kulluri kritik me qëndrimet e Bashës, kërkon largim
11/05 18:30
Top News – Vetëdorëzohen 4 shokët e viktimës/ ‘5 maji’, miqtë e viktimës dhe autorit, në polici
11/05 18:26
Top News – ‘Ekspertiza e keqe të varros’/ Përplaset komisioni hetimor për ekspertët
11/05 17:52
Top News – 2 plumba në kokë pas ‘tradhtisë’/ Tiranë, vrasësi i adoleshentes në burg përjetë
11/05 17:22
Top News – Ekzekutimi mafioz i biznesmenit/ Vlorë, si vepron skuadra e vrasësve me pagesë
11/05 17:22
Top Channel/ BE për Ballkanin Perëndimor/ Rikthehet në agjendën e takimeve të ministrave të bllokut
11/05 16:10
Top News – ‘Mos vrisni nënën time!’ Protesta në elbasan për vrasjen e Liljana Bozos
11/05 15:59
Top News – Bulqizë, shpërthen gazi në minierë/ Të lënduar 6 minatorë, 1 dërgohet në Tiranë
11/05 15:56
Top News – Mashtruesit e kredive me letra false/ Operacioni ‘fraud 21’, 2 persona të arrestuar
11/05 15:56
Top News – Tabaku- Të rikthejmë demokracinë/ Nga janari u alookuan 125 mln euro për rindërtim
11/05 15:27
Top Channel/ Vret shokun në lojën me pistoletë, po festonin mes miqsh. Dorëzohet vrasësi
11/05 15:22
Top Channel/ Gazi asfikson minatorët/ Martanesh, tymi i një gjeneratori rrezikoi jetët e tyre
11/05 15:12
Top Channel/ Rregullat e reja për bitcoin/ Do vendosen licenca për konvertimin e kriptomonedhave
11/05 15:11
Top Channel/Protestë para gjykatës në Elbasan, kërkojnë drejtësi për gruan që u vra nga bashkëshorti
11/05 15:07
Top News – Publicisti dhe gazetari Agim Mato/ Sarandë, përcillet për në banesën e fundit
11/05 14:37
Top Channel/Asfiksimi i tre punëtorëve, pamjet nga miniera ku ndodhi çlirimi i gazit nga gjeneratori
11/05 14:19
Top Channel/ Momenti kur minatorët e plagosur në Bulqizë transportohen në spital
11/05 14:08
Top News – Plumbi që i mori jetën 27 vjeçarit/ Vetëdorëzohet autori i vrasjes së Mehmet Qemës
11/05 13:55
Top News – ‘Kërcënime ndaj administratës’/ Basha akuzon KAS dhe KQZ për bashkëpunim me Ramën
11/05 13:08