Top News – Shpërthen vullkani në Spanjë / Në mes të vizitës së kryeministrit Sanchez
20/09/2021 13:24

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, ka mbërritur në Las Palmas në ishujt kanarie ku një shpërthim vullkanik coi në evakuimin e 5 mijë personave. Pamje ajrore tregonin llavën nga vullkani Cumbre Vieja, që rridhte nën faqen e malit duke shkatërruar madje disa shtëpi. Sanchez tha se autoritetet po monitorojnë nga afër zjarret që mund të ndizen nga llava përvëluese. Ushtria dhe roja civile janë dislokuar në ndihmë. Vullkani shpërtheu për herë të fundit 50 vite më parë. Ai ndodhet në jug të ishullit Las Palma, me rreth 80 mijë banorë. Shpërthimi nisi rreth orës 15.00 sipas orës lokale dhe bëri që llava të rridhte drejt fshatrave. Jonas Perez, një guidë lokale, tha se ai mund të ndjente ende dridhjet nga shpërthimi. “Por, tani, gjëja më mahnitëse që unë nuk e kam përjetuar kurrë është zhurma që vinte nga vullkani. Dukej si të ishin 20 avionë ushtarakë që fluturonin mbi kokat tona me një zhurmë të tmerrshme”, tha ai.

Top Channel/ Gropa të mistershme shfaqen në brigjet e tërhequra të Detit të Vdekur
27/10 22:18
Top Channel/ Moska kritikon përdorimin e dronëve ushtarakë të Turqisë në Ukrainë
27/10 22:17
Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10 22:16
Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29