Top News – Shkencëtari që parashikoi tërmetin. Tre ditë më parë paralajmëroi lëkundjet në Turqi
07/02/2023 09:45

Dy tërmetet 7. 7 ballë që goditën Turqinë të hënën, duke lënë mijëra viktima dhe të plagosur ishin paralajmëruar para disa ditësh nga Instituti kërkimor për monitorimin e lëkundjeve sizmike. Në një postim në Tëitter që është bërë tanimë viral më mediat sociale, ky institut që bën bashkë sizmipologë dhe eskpertë nga mbarë bota paralajmëronte për aktiviteti sizmik nga data 4 deri më 6 shkurt. Insitituti parashikonte se tërmeti me shumë mundësi do të jetë I fuqishëm. Tre ditë më parë, Frank Hoogerbeets, një studiues me Solar System Geomatry Survey (SSGEOS) që studion aktivitetin sizmik, paralajmëroi se një tërmet me magnitudë 7.5 në rajonin rreth Turqisë Jug-Qendrore, Jordanisë, Sirisë dhe Libanit. Ky institute thotë se ka parashikuar tërmete bazuar në modelet e gjeometrisë hënore dhe planetare dhe megjithëse shumë nga parashikimet e tij kanë dalë të pavërteta, paralajmërimi i fundit në kufirin turko-sirian ishte jashtëzakonisht i saktë.

Ndau Mirin nga Kamila, Ina marros Viktorin në takim – Ep.143 Përputhen 24/03/2023
25/03 09:05
E papritur, Donaldi & Iliri përballen për herë të parë pas ‘Big Brother’ – Më lër të flas
25/03 09:05
Edicioni Informativ, 24 Mars 2023, Ora 15:00
25/03 09:04
Video shokuese: Djali Erjonit duke qarë, i kërkon të lërë Për’puthen…- Ep.142 Përputhen 23/03/2023
24/03 09:08
Top News – 2 avionë drejt përplasjes mbi Kosovë/ Si i shpëtoi Shqipëria 300 pasagjerët nga vdekja!
24/03 09:07
Efi rikthehet në shtëpinë e BBV? Luizi fut në sherr shoqet e ngushta – Shqipëria Live
24/03 09:07
E rëndë: Briki e shtyn, Gisela tenton ta godasë, se doli me Artjonin – Ep.141 Përputhen 22/03/2023
23/03 09:54
Luizi del të shtunën.Debat mes Armina Mevlanit dhe kushurirës së Kiarës- Shqipëria Live 22 Mars 2023
23/03 09:54
Edicioni Informativ, 22 Mars 2023, Ora 15:00
23/03 09:54
Shumë e rëndë: Remili akuzon Livian se ka shkuar me një djalë tjetër… – Ep. 140 Përputhen 21/03/2023
22/03 09:12
Top Channel/ Rusia nis bombarduesit drejt Japonisë: Shkak vizita e kryeministrit në Kiev?!
22/03 09:11
“Zarfi i zi për Luizin”, çfarë do të ndodh sot brenda shtëpisë së BB VIP? – Shqipëria Live
22/03 09:11
Djemtë bëjnë për të qarë vajzat, Gisela dhe Livia nuk përmbahen – Ep. 139 Përputhen 20/03/2023
21/03 09:23
Edicioni Informativ, 20 Mars 2023, Ora 15:00
21/03 09:23
Edicioni Informativ, 20 Mars 2023, Ora 12:00
21/03 09:22
Portokalli, 19 Mars 2023 – Big Brother Portokalli-(Luizi i vetëm në nominim)
20/03 09:22
Emocionuese–Për herë të parë një Propozim për Martesë ndodh live. Lot dhe emocione të forta-E Diell
20/03 09:22
Edicioni Informativ, 19 Mars 2023, Ora 12:00
20/03 09:22
Edicioni Informativ, 18 Mars 2023, Ora 15:00
19/03 09:07
Top News – Putin udhëton lirisht në Nju Jork/ Pse në SHBA nuk vlen urdhri i arrestit ndërkombëtar
19/03 09:06